Künt boyun travması olan bilgisayarlı tomografisi normal acil servis hastalarında servikal manyetik rezonans görüntülemede tespit edilen patolojilerin ve riskli hastaların araştırılması
Investigation of pathologies and risky patients detected in cervical magnetic resonance imaging in normal emergency service patients with blunt neck trauma
- Tez No: 627956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE DUMAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Amaç: Bu çalışma ile servikal omurga bilgisayarlı tomografisinde patolojik bulgu saptanmayan künt servikal travması olan hastalarda, manyetik rezonans görüntülemenin servikal ek hasarlanmaları saptamadaki rolü ve hasta yönetiminde klinik karar vermeyi etkileyebilecek değişkenleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01.01.2010-31.12.2019 tarihleri arasında acil servise künt servikal travma nedeni ile başvuran ve hem servikal bilgisayarlı tomografi hem de servikal manyetik rezonans görüntüleme çekimi yapılmış olan 18 yaş ve üstündeki hastaların tümü hastane otomasyon sistemi üzerinden tespit edildi. Hastaların demografik verileri, yaralanma mekanizmaları, bilinç durumları, nörolojik muayene bulguları, manyetik rezonans görüntüleme sonuçları, acil serviste ve hastanede kalış süreleri, acil servis ve hastane sonlanımları hastane otomasyon sistemi üzerinden ve hasta dosyaları üzerinden incelenerek olgu rapor formuna kaydedildi. Servikal manyetik rezonans görüntüleme bulguları normal, kord basısı, ligament hasarı, vertebral disk yaralanması ve kemik iliğinde ödem/kırık olarak gruplandırıldı. Tüm analizler %95 güven aralığında yapıldı ve p değeri 0.05'in altındaki sonuçlar anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmamız 105 hasta ile tamamlandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların %63,8'i (n=67) erkekti ve tüm hastaların ortanca yaşı 40 (min:18; maks:89) yıl idi. En sık travma nedeni aynı seviyeden düşme idi (%29,5; n=31). Hastaların %74,3'ünde (n=78) başvuru şikayeti boyunda ağrı idi. Hastaların %31,4'ünde (n=33) servikal hassasiyet ve %21,9'unda (n=23) nörolojik defisit olduğu tespit edildi. Kord basısı olan hastalar (n=35) ile olmayan hastalar (n=70) arasında cinsiyet, başvuru şikayeti, travma nedeni, servikal hassasiyet olup olmaması, nörolojik defisit olup olmaması, nörolojik defisitin tek ya da iki taraflı olması ve nörolojik defisitin üst ya da alt ekstremitede yerleşim göstermesi arasında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı. Benzer şekilde vertebral disk yaralanması ile kemik iliğinde ödem/kırık saptanan ve saptanmayan hastalar arasında da istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Servikal yaralanma nedeni ile yapılan bilgisayarlı tomografi taraması normal olan hastaların yaklaşık yarısında manyetik rezonans görüntüleme ile ek yaralanma saptanabilmektedir. Manyetik rezonans görüntüleme ile saptanan yaralanmaların çoğunluğu ciddi yaralanma olmamakla birlikte, servikal bilgisayarlı tomografi normal olsa bile nörolojik bulgusu olanlarda servikal manyetik rezonans görüntüleme yapılması göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: With this study, we aimed to determine the role of magnetic resonance imaging in detecting cervical additional injuries and the variables that may affect clinical decision-making in patient management in patients with blunt cervical trauma without pathological findings on computed tomography of the cervical spine. Material and Method: All patients aged 18 years and older who were admitted to the emergency department with blunt cervical trauma between 01.01.2010-31.12.2019 and who had undergone both cervical computed tomography and cervical magnetic resonance imaging were detected through the hospital automation system. The demographic data of the patients, injury mechanisms, consciousness, neurological examination findings, magnetic resonance imaging results, duration of hospitalization in the emergency room and hospital, emergency room and hospital outcomes were examined through the hospital automation system and patient files, and recorded in the case report form. Cervical magnetic resonance imaging findings were grouped as normal, cord compression, ligament damage, vertebral disc injury, and edema / fracture in the bone marrow. All analyzes were done within the 95% confidence interval, and results below 0.05 were considered significant. Results: Our study was completed with 105 patients. 63.8% (n=67) of the patients included in the study were male and the median age of all patients was 40 (min: 18; max: 89) years. The most common cause of trauma was falling from the same level (29.5%; n=31). In 74.3% of the patients (n = 78), the complaint was neck pain. Cervical tenderness was found in 31.4% (n = 33) of the patients and neurological deficit was found in 21.9% (n = 23). Between patients with (n=35) and without (n=70) cord compression gender, admission complaint, cause of trauma, presence of cervical tenderness, presence of neurological deficit, neurological deficit being unilateral or bilateral, and neurological deficit there was no statistically significant difference between the location of the lower limb. Similarly, no statistically significant difference was found between vertebral disc injuries and patients with and without edema / fracture in the bone marrow. Conclusion: Additional injury can be detected in approximately half of the patients with normal computed tomography scan due to cervical injury. Although most of the injuries detected by magnetic resonance imaging are not serious injuries, cervical magnetic resonance imaging should be considered in patients with neurological findings even if cervical computed tomography is normal.