Fasiyal sinir hasarında nöroprotektif ajanların rejenerasyon üzerine etkisinin gösterilmesi: Deneysel çalışma
Evaluation of neuroprotective agents? effects on the regeneration in facial nerve injury: An experimental study
  1. Tez No: 329705
  2. Yazar: GÖKÇE TANYERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Periferik sinir hasarı sonucunda özellikle sinir distalinde önemli yapısal ve fonksiyonel değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişikliklerin düzeltilmesine yönelik çeşitli faktörlerin etkileri geniş olarak araştırılmıştır. Rejenerasyonda, Schwann hücrelerinin primer rolleri yanında, eksojen olarak uygulanan nöroprotektif ajanlar, nörotropinler, nörokinler ve bazı büyüme faktörlerinin de yararlı etkileri açıklanmıştır.Sunulan çalışmamızda amaç fasiyal sinir hasarı oluşturulan sıçanlarda oksitosin ve resveratrolün nörogenesis stimulasyonunu değerlendirmek, olası olumlu nöroprotektif etkilerinden sinir hasarı olan hastalarda yararlanabilmektir. Çalışmamızın sonucunda elde edilen veriler, toplumda sık görülen ve yakın gelecekte daha da ciddi bir toplum sağlığı sorunu oluşturacak olan fasiyal sinir hasarının sağaltımında kullanılabilecek potansiyel nöroprotektif ajanların (oksitosin, resveratrol) etkilerine yönelik bilgi edinmeyi sağlamıştır. Böylelikle fasiyal sinir hasarı iyileşmesine yönelik literatürde mevcut bilgilere ek bilgiler sağlanması hedeflenmiştir. Bunun sonucunda, söz konusu ajan veya (aynı hedef mekanizmaları paylaşan) türevlerinin terapötik olarak klinikte kullanılma olasılıkları tartışmaya açılmıştır. Çalışmamızda daha önce araştırılmayan ve klinik uygulamalarda çeşitli etiyopatogenetik hastalıklarda sıklıkla kullanılan bu ajanların olası nöroprotektif etkilerini gösterebilmek ve alternatif bir tedavi seçeneği olarak sunabilmek hedeflenmiştir.Çalışmamızda, deneysel fasiyal sinir hasarı modeli oluşturulduktan sonra, tedavi süreci olarak 28 gün verilen oksitosin ve resveratrolün intraperitoneal uygulamasının etkilerinin, sistemik steroid tedavisi ile karşılaştırılmasının yanı sıra, fasiyal EMG ile elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesi ve histolojik yöntemler ile de sinir dokusu ve komşuluğundaki yapılarda oluşan hasar ve iyileşme durumu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Major structural and functional changes occur on the distal nerve as a result of peripheral nerve injury. The effects of various factors were investigated as a wide range of peripheral nerve regeneration. On regeneration, the primary roles of Schwann cells were explained, as well as neuroprotective agents, neurotrophines, neurokines, administered exogenously, and some of the beneficial effects of growth factors.Purpose of presented study, evaluation the neurogenesis stimulation of resveratrol and oxytocin in rats submitted facial nerve injury and utilization the potential positive neuroprotective effects in patients with nerve injury. Facial nerve injury will be a common and serious public health problem in the near future. As a result of our study, the potential neuroprotective agents (oxytocin, resveratrol) can be used in the treatment.Thus, additional information will be attained to the literature for the recovery of facial nevre injury. As a result, useage of the agent or (mechanisms that share the same goal) derivatives as a therapeutic agent, open to discussion. In our study, we purpose to show the potential neuroprotective effects of these agents that frequently used in a variety of etiopathogenetic diseases in clinical applications, and offer as an alternative treatment option.In our study, oxytocin and resveratrol intraperitoneally administered compared with systemic steroid therapy in 28 days, after facial nerve injury. We evaluated the regeneration with facial EMG as electrophysiological method and assessed the injury on nerve tissue and the status of recovery as histological methods.