Fasiyal sinir hasarında aquaporin 1 inhibitörü olan bumetanidin sinir rejenerasyonundaki etkinliği
The efficacy of bumetani̇de, an inhibitor of aquaporin 1, in nerve regeneration in facial nerve damage
- Tez No: 524248
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Deneysel hayvan modelinde oluşturulmuş fasiyal paralizide bir aquaporin inhibitörü olan bumetanidin tek başına ve deksametazon ile birlikte kullanımının fasiyal sinir rejenerasyonu üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya benzer yaş ve ağırlıklarda 32 adet Wistar cinsi erkek sıçan dahil edilmiştir. Fasiyal paralizi, fasiyal sinir ana trunkusuna yapılan tam kat kesi ile oluşturulmuş ve primer nörorafi ile onarım yapılmıştır. Sıçanlar 4 eşit gruba ayrılmıştır. Birinci gruba (kontrol grubu) herhangi bir medikal tedavi uygulanmamıştır. İlk dozu cerrahi işlem gününden başlanarak ardışık 7 gün boyunca 2.gruba bumetanid, 3. gruba deksametazon, 4. gruba ise bumetanid ve deksametazon birlikte uygulanmıştır. Sinirdeki fonksiyonel iyileşme cerrahi sonrası 1., 2. ve 4. haftalarda yapılan elektronörografi ile değerlendirilerek latans ve amplitüd değerleri kayıt edilmiştir. Dördüncü haftada sıçanlar sakrifiye edilerek fasiyal sinir rejenerasyonu immünohistokimyasal incelemeler ile araştırılmıştır. Miyelinli akson sayısı ve yoğunluğu, ışık ve elektron mikroskopi yöntemiyle, aquaporin 1 bant yoğunluğu ise Western Blot yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Tüm veriler gruplar arasında kıyaslanmıştır. Bulgular: Cerrahi işlem sonrası 1. ve 2. haftada yapılan elektronörografide tüm grupların hem kendi içinde hem de gruplar arasında yapılan karşılaştırmasında latans ve amplitüd değerlerinde anlamlı bir değişiklik izlenmemiştir(p>0,05). Tedavi gruplarında 4. hafta latans değerleri 1. ve 2. hafta verileri ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı oranda azalma gösterirken (p=0,007), amplitüd değerlerinde bir farklılık gözlenmemiştir (p=0,079). Dördüncü hafta elektronörografi verileri tedavi grupları arasında kıyaslandığında deksametazon ve bumetanid tedavisinin ayrı ayrı uygulandığı gruplarda bir fark saptanmazken (p=0,813), iki ajanın birlikte uygulandığı gruptaki değişimin istatistiksel olarak anlamlı oranda daha iyi olduğu gözlenmiştir (p=0,002). Miyelinli akson sayısı ve yoğunluğu tüm tedavi gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı oranda yüksek izlenmiştir (p=0,001). Bumetanid ve deksametazon grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken (p=0,685), bu tedavilerin birlikte uygulandığı grupta miyelinli akson sayı ve yoğunluğu tekli tedavi uygulanan gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulunmuştur (p=0,009 ve p=0,005). Aquoporin 1 bant yoğunluğu tedavi gruplarında kontrol grubuna göre daha düşük saptanmıştır(p=0,015).
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to show the effect of bumetanide, an inhibitor of aquaporin, therapy alone and with the use of dexamethasone on the facial nerve regeneration in an experimental animal model with facial paralysis. Materials and Methods: The study included 32 Wistar rats of similar age and weight. Facial paralysis was created by full-thickness incision to the facial nerve trunk, and then repaired with primary neuroraphy. Rats were divided into 4 groups. No medical treatment was given to first group (control group). For 7 consecutive days with the condition that the first dose is applied on the day of surgical treatment; second group was treated with bumetanide, third group was treated with dexamethasone, and fourth group was treated with bumetanide and dexamethasone. Functional recovery of nerve after surgery has been evaluated by electroneurography done in weeks 1, 2 and 4. and latans and amplitude values have been recorded.In the fourth week, rats were sacrificed and facial nerve regeneration was investigated with immunohistochemical examinations. The number and density of myelinated axons were investigated using light and electron microscopy method while aquaporin 1 band density was investigated using Western blot method. The all data were compared between groups. Results: There was no significant difference in the latencies and amplitudes of all groups in comparison within groups and between groups according to the electroneurography performed in the week 1 and 2 after surgery(p>0,05). In the week 4 after surgery, latencies of all treatment groups were found lower significantly than control group(p=0,007), but there was no statistically significant difference between amplitudes of all groups(p=0,079).When electroneurography data for week 4 were compared between treatment groups, no difference was found between the groups in which dexamethasone and bumetanide treatment was administered separately(p=0,813), and the change in the group in which the two agents were administered together was statistically significantly better(p=0,002).The number and density of myelinated axons were significantly higher in all treatment groups compared to control groups(p=0,001).There was no statistically significant difference between the groups of bumetanid and dexamethasone(p=0,685), but the number and density of myelinated axon were found to be statistically significantly higher in the co-treatment group compared to single-treatment groups(p=0,009 ve p=0,005). Aquoporin 1 band density was found to be lower in the treatment groups than in the control group(p=0,015).