Fasiyal sinir hasarında pirimidin analoğu olan üridin'in sinir rejenerasyonunda etkinliği
The activity of uridine, the analogue of pyrimidine, in nerve regeneration in facial nerve damage
- Tez No: 787337
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BERKİTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Travmatik fasiyal sinir paralizisi klinikte sıkça görülen ve tedavisinde primer tamir sonrası uygulanan medikal tedavisi konusunda henüz uzlaşım sağlanamamış bir konudur. Sistemik kortikosteroid uygulaması klinikte yer bulmasına rağmen istenmeyen yan etki profili oldukça geniştir. Alternatif tedavi için nöroprotektif birçok ajan preklinik ve klinik çalışmalarda araştırılmıştır. Bu çalışmada antiapoptotik, antioksidan, hücre membran yenileyici, nöroprotektif ve Schwann hücre migrasyonu arttırıcı özellikleri ile tedavide umut vaad eden üridinin periferik sinir iyileşmesinde, bu etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Otuziki adet dişi Sprague-Dawley sıçana fasiyal ana sinir trunkus seviyesinden aksotomi ve nörorafi uygulandı. Dört eşit gruba bölünerek, 1. gruba üridin, 2. gruba deksametazon, 3. gruba üridin + deksametazon tedavisi verildi. 4. gruptaki (kontrol) sekiz hayvana tüm işlemler yapıldı ancak herhangi bir medikal tedavi uygulanmadı. Tüm sıçanların preop, 3., 6., 8. haftalarında elektrofizyolojik, 8. hafta sonunda çıkarılan trunkus kesitlerinde histomorfometrik analizler yapılarak sinir rejenerasyonu karşılaştırıldı. Bulgular: EMG'de amplitüd ve alan değerlerine göre, tüm gruplar 3. haftadan 8. haftaya doğru iyileşme gösterirken, tedavi alan üç grupta kontrol grubuna göre preoperatif değerlere yaklaşım anlamlı olarak daha iyi olduğu görüldü (sırasıyla, p:0,008, p:0,013, p:0,02). Miyelinli akson sayısı en düşük olarak kontrol grubunda gözlenirken üridin ve üridin + deksametazon gruplarından anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p:0,005, p:0,001). En yüksek akson sayısına üridin + deksametazon grubunda ulaşılması sinerjistik etkiyi destekler niteliktedir. Sonuçlar: Schwann hücre migrasyonu ve hücre membran sentezi için kritik rolü olduğu gösterilen üridin molekülü, fasiyal sinir travmatik yaralanmasının tamir sonrası deksametazon ile benzer etkinlik göstermiş olup, birlikte kullanıldığında sinerjistik etkisi ile gelecek araştırmalar için umut vaad edicidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Traumatic facial nerve palsy is an issue that is frequently seen in the clinical cases and there is no consensus on the medical treatment applied after primary repair. Although systemic corticosteroid administration has a place in routine practice, undesirable side effects is quite wide. Many neuroprotective agents for alternative therapy have been investigated in preclinical and clinical studies. In this study, it was aimed to show the promising effect of uridine with its antiapoptotic, antioxidant, cell membrane regenerative, neuroprotective and Schwan cell migration enhancing features. Patients and Method: Axotomy and neuroraphy were performed at the level of the facial main nerve trunk on 32 female Sprague-Dawley rats. Divided into four equal groups, 1st group received uridine, 2nd group received dexamethasone, 3rd group received both treatments. All procedures were performed on group 4. Unless it did not receive any medical treatment. Nerve regeneration was compared by performing electrophysiological analyzes in preoperative, 3rd, 6th and 8th weeks of all rats, and histomorphometric analyzes performed for facial nerve truncus removed at the end of 8th week. Results: According to amplitude and area values in EMG, all groups showed improvement from the 3rd week to the 8th week, and the approach to preoperative values was significantly better in the three groups that received treatment compared to the control group (respectively, p:0.008, p:0.013, p:0.02). While the number of myelinated axons was the lowest in the control group, it was significantly higher than the uridine and uridine + dexamethasone groups (respectively, p:0.005, p:0.001). As reaching the highest axon number in the uridine + dexamethasone group, this data supports the synergistic effect of uridine. Conclusions: The uridine molecule, which has critical roles for Schwann cell migration and cell membrane synthesis, showed similar efficacy with post-repair dexamethasone treatment in facial nerve traumatic injury, and its synergistic effect when used together is promising for future researches.