Akut kalp yetmezliğinde tedaviye cevabın takibinde, PVI ölçümlerinin, proBNP, IVC-cı ve klinik durum ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation of PVI measurements with probnp, İVC-Cİ and clinical status in the follow-up of treatment response in acute heart failure
  1. Tez No: 653655
  2. Yazar: TUĞÇE KÖKSAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve amaç: Akut kalp yetmezliği günümüzde ciddi mortalite ve morbidite ile ilişkili bir durumdur. Kalpteki işlevsel ve yapısal hasardan kaynaklanan bir hastalık olan kalp yetmezliği, semptomlarının ve belirtilerinin hızlı başlangıcı veya kötüleşmesi ile akut dekempanse kalp yetmezliğine ilerleyerek acil değerlendirme ve tedavi gerektirir. Acil tedavi yaklaşımlarının sürdürülmesinde klinik durum sınıflandırmaları, caval indeks (CI) ve BNP yol gösterici olmakla birlikte, daha etkili takip yöntemlerinin tespiti önemini korumaktadır. Akut kalp yetersizliği semptom ve bulgularıyla acil servise başvuran hastalarda tedavi öncesi ve sonrasında CI ve pleth variability index (PVI) değerlerinin ölçülerek hastaların tedaviye cevabındaki ve taburculuğunu öngörmedeki duyarlılığın değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız prospektif gözlemsel bir araştırma olarak planlandı. Nisan 2020 ve Eylül 2020 tarihleri arasında Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde acil servise AKY ile başvuran elli iki hasta değerlendirildi. Hastaların geliş ve taburculuk ya da hastaneye yatışı öncesinde CI, PVI ölçümleri yapıldı ve laboratuvar değerleri, komorbiditeleri ve vital bulguları kaydedildi. Bu hastalar klinik sınıflamaya göre dört alt gruba ayrılarak veriler karşılaştırıldı ve hem tüm hastalarda hem dört alt grupta ayrı ayrı olmak üzere tedavi öncesi ve sonrası CI ve PVI değerleri ölçülerek bu farkın tedaviye cevapta anlamlılığı araştırıldı. Yine CI ve PVI değerleri hastaneye yatan ve taburcu olan hastalarda karşılaştırılarak hastaneye yatışı öngörmede anlamlılık arandı. Bulgular: Tedavi öncesi ve sonrası CI düzeylerinin karşılaştırımlası sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p0.05). Alt gruplarda ayrı ayrı yapılan değerlendirmede ise soğuk yaş grubunda CI düzeylerinin ve PVI düzeylerinin karşılaştırılmasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sıcak yaş ve sıcak kuru alt gruplarında CI karşılaştırması anlamlı bulunurken PVI değişiminde anlamlı fark saptanmamıştır. Soğuk kuru grubunda bir hasta olmasından kaynaklı karşılaştırma yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Relation of PVI Measurements with ProBNP, IVC-CI and Clinical Status in the Follow-up of Treatment Response in Acute Heart Failure Introduction and Purpose: Acute heart failure is currently a condition associated with severe mortality and morbidity. Heart failure, a disease that results from functional and structural damage to the heart, progresses to acute decompensated heart failure with the rapid onset or worsening of its symptoms or signs, requiring urgent evaluation and treatment. Although clinical status classifications, caval index (CI) and B-tip natriüretik peptit(BNP) are guiding in the maintenance of emergency treatment approaches, the determination of more effective follow-up methods remains essential. It aimed to evaluate patients' sensitivity to the emergency department with symptoms and signs of acute heart failure before and after the treatment by measuring the CI and pleth variability index (PVI) values in the patients' response to treatment and predicting their discharge. Materials and Methods: Our study was planned as a prospective observational study. Fifty-two patients who applied to the emergency department with acute heart failure between April 2020 and September 2020 at Derince Training and Research Hospital were evaluated. CI and PVI measurements were made at the time of admission to the hospital and before discharge or hospitalization, and their laboratory values, comorbidities, and vital signs were recorded. These patients were divided into four subgroups according to clinical classification, and the data were compared. The significance of this difference in response to treatment was investigated by measuring the pre- and post-treatment CI and PVI values separately in all patients and four subgroups. Again, the CI and PVI values were compared in hospitalized and discharged patients, and significance was sought in predicting hospitalization. Results: A statistically significant difference was found due to the comparison of CI levels before and after treatment (p 0.05). In the evaluation made separately in the subgroups, no significant difference was found in comparing CI levels and PVI levels in the cold age group. While CI comparison was found significant in hot wet and hot dry subgroups, there was no significant difference in PVI change. A comparison could not be made because there was a patient in the cold, dry group.