Akut iskemik inmede manyetik duyarlılık ağırlıklı görüntüleme (susceptibility weighted imaging, SWI) bulgularının, diğer klinik ve görüntüleme bulgularıyla ilişkisinin incelenmesi
Susceptibility-weighted imaging (SWI) signs in acute ischemic stroke patients and association of these signs with other clinical and neuroimaging features
  1. Tez No: 329746
  2. Yazar: ATAY VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM MURAT ARSAVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Akut iskemik inmeli hastalarda SWI ve FLAIR gibi kolayca elde edilebilen MR görüntüleme sekanslarında saptanan bazı işaretlerin beynin perfüzyon durumu ve dolayısıyla klinik ve radyolojik prognoz hakkında bilgi verebileceği düşünülmektedir. Bu bilgiler özellikle perfüzyon görüntüleme yapılamayan pek çok merkez için önem taşıma potansiyeline sahiptir. Biz bu çalışmamızda SWI belirgin kortikal ven (BKV) işareti, fırça işareti ve distal FLAIR hiperintens damar (FHD) işareti gibi bazı bulguların sıklığını, birbirleriyle olan korelasyonunu ve ayrıca bu bulguların klinik ve radyolojik prognozla ilişkisini araştırmayı hedefledik. Bu amaçla kliniğimize 3 yıl boyunca proksimal orta serebral arter oklüzyonu ile başvuran ve 24 saat içinde MR görüntüleme yapılmış tüm hastaları retrospektif olarak inceledik. Çalışmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan 50 hastada BKV görünümü %74, fırça işareti %40, FHD işareti %92 oranında mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Certain neuroimaging signs detected in SWI and FLAIR sequences are considered to provide information about tissue perfusion and therefore can be useful in making projections regarding clinical/radiological prognosis in acute ischemic stroke. This information is especially critical for many centers in which perfusion imaging cannot be performed routinely. In this study, we aimed to investigate the prevalence of these neuroimaging signs observed on FLAIR and SWI, such as prominent cortical veins (PCV), brush sign and distal FLAIR hyperintense vessel (FHV) sign, assess their correlation with each other and determine the relationship of these signs with clinical and radiological prognosis. We therefore retrospectively analyzed a consecutive series of ischemic stroke patients with proximal MCA occlusion who underwent MR imaging within 24 hours after symptom onset. Among 50 patients who fulfilled the inclusion criteria, PCV, brush sign and FHV sign was positive in 74%, 40% and 92% of patients, respectively.