Acil servise inme tanısıyla gelen hastaların difüzyon manyetik rezonans görüntülerinde akut ve kronik iskemi bulgularının acil tıp asistanları tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of acute and chronic ischemia findings on diffusion magnetic resonance images of patients admitted to emergency service with stroke by emergency medicine senior residents
  1. Tez No: 540041
  2. Yazar: ÖZLEM EZGİ AKTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN SERHAT AKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Acil Servise iskemik inme bulguları ile başvuran hastaların, tanılarının doğru konulması, tedavinin başlangıç süresini ve dolayısıyla hastalık sonlanımını önemli derecede etkilemektedir. Çalışmamızda Acil Servise akut iskemik inme kliniği ile gelen hastalarda iskemik lezyonun gösterilmesinde kullanılan difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemesi (DAMRG) bulgularının kıdemli Acil Tıp asistan hekimleri tarafından değerlendirilmesinin kesinlik ve doğruluğu ile gözlemciler arasındaki uyumu ölçmeyi amaçladık.Çalışmamıza katılan 5 kıdemli acil tıp asistan hekimi (4. sene asistanları), radyoloji uzmanı tarafından iskemik inmede DAMRG bulguları açısından teorik ve pratik eğitim aldıktan sonra150 adet hastanın görüntülerini kör ve rastgele olarak incelemiştir. Değerlendirenler arasındaki güvenilirlik duyarlılık, özgünlük, pozitif ve negatif öngörü değerleri, değerlendiriciler arasındaki güvenilirlik uyumu κ değeri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar radyoloji uzmanı raporu ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda taranan vakalarda ortalama yaşın 68,8 olduğu ve %38'inin kadın olduğu görülmüştür. Akut iskemik görüntülemelerin değerlendirilmesinde, asistan hekimlerin duyarlılığın %89,8 ile %98,2 arasında olduğu, özgünlüğün ise %81,0 ile %97,6 arasında değiştiği tespit edildi. Kronik inme açısından değerlendirme yapıldığında ise, akut iskemik değerlendirmesine göre daha düşük değerlerde olduğu tespit edildi. Güvenilirlik uyumu açısından radyoloji uzmanı ile karşılaştırıldıklarında κ değeriakut iskemik bulgularında 0.74-0.95, kronik iskemi bulgularında 0,26-0,72 olarak bulundu DAMRG kıdemli acil tıp asistanlarının, akut iskemi bulguları yorumlamadaki güvenilirliklerinin, kronik iskemi bulgularını yorumlamadaki güvenilirliklerinden daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Accurate diagnosis of patients presenting to the emergency department with ischemic stroke findings significantly affects the onset of treatment and thus the outcome of the disease. Purpose of this study is to measure the capability and accuracy of senior ED residents and investigate the level of interobserver aggreement for diagnosing the ischemic changes detected on diffusion weighted magnetic resonance (DWMR) for patients presenting to ED with symptoms and physical examination findings suggestive of stroke. In our study, 5 senior ED residents evaluated 150 patients' DWMR images after theoretical and pratical training in blind and randomized fashion. Results were compared with radiology deparment's reports. Sensitivity for diagnosing acute ischemic stroke on DWMR was between %89.8 and %98.2 while spesificity was between %81.0 and %97.6. For chronic ishemis stroke, sensitivity and spesificity values were lower compared to acute ischemic stroke. For interrater variability, compared to radioloy reports, κ values for acute ischemic stroke were 0.74-0.95, and for chronic stroke were 0.26-0.72. In the study, it was found that the accuracy and reliability of the senior emergency medical residents in interpreting the findings of acute ischemia was higher than the accuracy and reliability in interpreting chronic ischemia findings.