Takayasu hastalarında komorbidite ve kardiyovasküler risk faktörü değerlendirilmesi
Cardiovascular risk factors and comorbid diseases in Takayasu patients
  1. Tez No: 622631
  2. Yazar: HELİN MASYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRE SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Takayasu arterit (TA) seyrinde morbidite ve mortalitenin başlıca nedenleri kardiyovasküler komplikasyondur. Oklüzif vaskülitin yanı sıra eşlik eden hipertansiyon ve hızlandırılmış ateroskleroz, muhtemelen bu komplikasyonların etiyopatogenezinde rol oynayan diğer faktörlerdir. Bu çalışmada TA ve uygun hasta ve sağlıklı kontroller arasında geleneksel aterosklerotik risk faktörlerinin sıklığı ve diğer komorbid durumlara bakılmıştır. Method: Bu çalışma Mart ve Aralık 2016 tarihlerini arasında, 81 (77K, 4E) Sistemik Lupus Eritematosus (SLE), 88 (77K, 11E) TA hastası ve 111 (87K, 24E) görünüşte sağlıklı hastane çalışanları sağlıklı kontroller olarak dahil edildi. Çalışma katılımcılarıyla, geleneksel aterosklerotik risk faktörlerinin varlığını veya yokluğunu ve Charlson komorbidite indeksine göre çeşitli ek tanı durumlarını değerlendiren standart bir anket yardımıyla görüşülmüştür. Ayrıca, Framingham koroner kalp hastalığı risk skoru hesaplandı. Bulgular: Takayasu arteritinde ailede erken kardiyovasküler hastalık ve erken ani ölüm öyküsü yine artmış olarak izlenirken,Perakardial/plevra ve renal hastalıklar SLE hastalarında daha sık görüldü.Sadece kadınlar hesaplanarak ulaşılan Framingham risk skoru sadece TA de yüksek bulundu. İnflamasyonlu üst / bel ağrısı ve eşlik eden romatolojik hastalıkların görülme sıklığı TA ve SLE hastalarında benzer şekilde arttı. İnflamatuvar bağırsak hastalıkları yalnızca TA hastalarında gözlenmiştir. Sonuç: TA hastalarında komorbidite esas olarak vasküler tutulumun komplikasyonlarından kaynaklanmaktadır ve geleneksel aterosklerotik risk faktörleri ile ilişkili görünmemektedir. Kardiyovasküler ve romatolojik hastalıkların TA hastalarının birinci derece yakınları arasında görülme sıklığı arttığından, TA'de genetik mekanizmaların rol oynayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular complications are the main causes of morbidity and mortality in the course of Takayasu arteritis (TA). In addition to the occlusive vasculitis, accompanying hypertension and accelerated atherosclerosis are possibly other factors playing role in the ethiopathogenesis of these complications. In this study we looked at the frequency of traditional atherosclerotic risk factors and other comorbid conditions among patients with TA, suitable diseased and healthy controls. Method:Between March-December 2016, we studied 88 (77F,11M) TA and 81 (77F,4M)systemic lupus erythematosus (SLE) patients, and 111 (87F,24M)apparently healthy hospital employees were included as healthy controls.Study participants were interviewed with the help of a standard questionnaire that assess the presence or absence of traditional atherosclerotic risk factors and several comorbid conditions according to the Charlson comorbidity index.Additionally, the Framingham coronary heart disease risk score was calculated. Results: Peripheral/pleural and renal diseases were more frequent in SLE, while in the case of Takayasu arteritis, early cardiovascular disease and early sudden death trait were observed in the family.The Framingham risk score reached by calculating only women was only high in TA. Inflammatory upper/ lower back pain and the incidence of accompanying rheumatologic diseases increased similarly in TA and SLE. Inflammatory bowel diseases were observed only in TA. Conclusions: Comorbidities in TA patients are mainly due to the complications of vascular involvement and seem not to be associated with traditional atherosclerotic risk factors.The increased incidence of cardiovascular and rheumatologic diseases among the first-degree relatives of TA patients suggest that genetic mechanisms may play role in TA.