Hepatit c virusu (HCV) ile kronik infekte ve sirozlu hasta tam kan örneklerinde hcv ve hepatosellüler karsinoma ile ilişkili mirna'ların ekspresyon profillerinin araştırılması
Investigation of mirna expression profiles related with hepatitis c virus (HCV) and hepatocellular carcinoma in whole blood samples of patients with chronically infected HCV and cirrhosis
  1. Tez No: 329754
  2. Yazar: ZEHRA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAMİ SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hepatit C infeksiyonu ciddi bir küresel sağlık sorunu olup tüm dünya'da 170 milyon kişinin bu virusun taşıyıcısı olduğu tahmin edilmektedir. Bu patojene maruz kalmış bireylerin büyük bir kısmında kronik hepatit C (KHC) infeksiyonu gelişmekte, buna bağlı olarak tablo siroz ve hepatosellüler karsinoma (HSK) gibi ciddi son aşama karaciğer komplikasyonları ile sonuçlanabilmektedir. Mevcut tedavi seçenekleri henüz suboptimal olup günümüze kadar efektif bir aşısı geliştirilememiştir. HSK insidansı ve mortalitesi tüm dünyada her geçen gün artmakta ve bu süreci önceden belirleyebilecek spesifik noninvaziv prognostik markır sayısı yok denecek kadar azdır. MikroRNA (miRNA)'lar 17-25 nt. uzunluğunda olan genetik kod taşımayan ve sıklıkla kanser olmak üzere birçok hastalıkta ekspresyon düzensizlikleri gösteren ve bu değişiklikleri hastalıkların tanı ve prognozunda markır olarak kullanılabilecek özellikte spesifite gösteren küçük RNA yapılarıdır. Bu çalışmada kronik hepatit C (KHC)'li, siroz'lu ve HSK'lı hasta plazma örneklerinde toplam 60 miRNA'nın ekspresyon profilleri incelenerek, HSK öncesi erken tanı sağlayabilecek potansiyele sahip olan miRNA'ların olası varlığı araştırılmıştır. Çalışmaya 26 KHC'li, 30 sirozlu, 8 HSK'lu hasta ve 30 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu dahil edilmiş ve bu bireylere ait plazma örneklerinde 60 miRNA'nın ekspresyon profilleri 96.96 Dynamic Array IFC'lerin kullanıldığı yüksek kapasiteli qRT-PCR ile araştırılmıştır. Bu çalışmada hasta ve kontrol grubu ekspresyon düzeyleri karşılaştırıldığında miR-223-3p, miR-17-5p ve miR-24-3p'nin her 3 hasta grubunda da birbirine paralel bir şekilde istatistiksel olarak anlamlı ekspresyon değişiklikleri gösterdikleri ve HSK'nın erken tanısını sağlayabilecek prognostik biyomarkırlar olabilecekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) infection is a serious global health problem with an estimate of 170 million carriers worldwide. Most individuals exposed to this pathogen develop chronic hepatitis C (CHC) infection, which may result in severe liver complications as well as endstage liver diseases including cirrhosis and hepatocellular carcinoma (HCC). Current treatment options are suboptimal with no effective vaccines available to date. HCC incidence and mortality rates are increasing day by day all over the world, and there are a few noninvasive prognostic markers to pre-determine the process. MicroRNAs (miRNAs), 17- to 25-nucleotide noncoding RNAs that are frequently dysregulated in HCC, have shown great promise as tissue-based markers for HCC diagnosis and prognosis. In this study, plasma samples of patients with chronic hepatitis C (CHC), cirrhosis and HCC examined for a total of 60 miRNA expression profiles to provide potentially important noninvasiv biomarkers to be used for early diagnosis of HCC. The study was conducted with 26 samples of CHC patients, 30 samples of 30 cirrhosis patients, 8 samples of HCC patients and 30 samples of healthy controls. Expression profiles of 60 miRNA were investigated with high capacity qRT-PCR by using 96.96 dynamic array IFCs. In this study, when expression levels of 60 miRNA were compared between 3 patients group and control groups, miR-223-3p, miR-17-5p and miR-24-3p were found to be potentially important noninvasive biomarkers for early detection of HCC.