Akut diz ağrısı nedeniyle hareket inhibisyonu gelişen osteoartritli hastalarda farklı aktif hareket uygulamalarının anlık etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of momentary effects of different active movement techniques in patients with movement inhibition due to acute knee pain associated with osteoarthritis
  1. Tez No: 329766
  2. Yazar: MUHAMMET AYHAN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Akut diz ağrısı nedeniyle hareket inhibisyonu gelişen osteoartritli hastalarda farklı aktif hareket uygulamalarının anlık etkilerinin karşılaştırılmak amacıyla yapılan bu çalışmaya diz osteoartriti tanılı akut ağrı nedeniyle hareket inhibisyonu gelişmiş, yaşları 50 ? 70 arasında değişen 50 hasta (13 erkek, 37 kadın, yaş ortalamaları: 60,9± 6,21 yıl) yer aldı.Hastalara 10 tekrarlı, 3 set olacak şekilde aktif hareketle mobilizasyon ve aktif hareketten oluşan tedavi programı uygulandı. Amacımız akut ağrı nedeniyle hareket inhibisyonu gelişmiş olan hastalarımızda tedavi öncesindeki istirahat ve aktivite halindeki ağrı, normal eklem hareketi (NEH), basınçlı ağrı algometresi ile ölçülen değerlerinin tedavi programlarını uyguladıktan sonra bu değişkenler üzerine etkinliğini belirlemekti. Hastalar tedaviye alınmadan önce ağrı, NEH, algometre ile ölçülen değerleri kaydedildi. Daha sonra eşit dinlenme aralıkları verilerek, tedavi uygulamaları yapıldı. Uygulamalardan sonra tekrar ölçümler kaydedildi. Ağrı görsel analog skalası ile, NEH literatürün desteklediği pozisyonlarda gonyometre ile, basınçlı ağrı algometre değerleri ise aynı algometre tarafından kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 patients were ages 50-70 ranging from (13 males and 37 females (mean age: 60.9± 6,21) patients, with a diagnosis knee osteoarthritis and had the acute knee pain associated with movement inhibition took place. Patients had mobilization with active movement and active movement therapy program consisting of 3 setsand10 repetitions. The aim of the study is to determine the effectiveness of treatment programs patients with the acute knee pain associated with movement inhibition, on pain during rest and activity, the normal range of motion (ROM), as measured by pressure pain algometer. The patients before receiving treatment, pain during rest and activity values, ROM, as measured by pressure using an algometer recorded then given equal resting intervals. After the treatment, values were measured and recorded again. The pain visual analog scale, ROM positions are supported by the literature with a goniometer, pain, pressure using an algometer pressure values recorded by the same pressure using an algometer.