Hafif şişman ve şişman kadınlarda demir yetersizliği anemisi, beslenme örüntüsü ile kronik inflamasyon belirteçleri ve diyet tedavisinin etkinliğinin belirlenmesi
Iron deficiency anemia, dietary pattern and chronic inflammation markers in overweight and obese women and effect of dietary treatment
  1. Tez No: 329765
  2. Yazar: GÜLŞAH KANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Şişmanlık inflamasyon ile karakterize, kronik hastalık anemisi ile ilişkili bir sağlık sorunudur.Bu çalışmanın amacı, hafif şişman ve şişman kadınlarda demir yetersizliği anemisi (DYA), beslenme örüntüsü ile kronik inflamasyon belirteçleri ve diyet tedavisinin etkinliğinin belirlenmesidir. Çalışmada İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye, endokrin ve diyet polikliniklerine başvuran 20-49 yaş grubu bireyler araştırma kapsamına alınmıştır. Vücut ağırlığına göre normal (BKİ: 18.5-24.9 kg/m2, n:170, %27.4), hafif şişman (BKİ: 25.0-29.9 kg/m2, n:179, %28.9) ve şişman (BKİ:?30 kg/m2, n:270, %43.6) olan toplam 619 kadın araştırmanın kesitsel aşamasına katılmıştır. Bu aşamada tüm kadınlar için biyokimyasal parametrelere (hemogram, anemi paneli, C-reaktif protein (CRP), solubltransferrin reseptör (sTfR) bakılmış, genel bilgi soru kağıdı ve birbirini izleyen üç günde 24 saatlik besin tüketimi ile fiziksel aktivite kaydı alınmış, antropometrik ölçümleri ve Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) yapılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümü olan girişim aşamasında ise 147 kadın iki gruba ayrılmış ve vücut ağırlığı kaybına yönelik diyet tedavisi uygulanmıştır. Birinci grubu demir desteği kullanmayan anemik (DYA; n:46, %31.2), ikinci grubu ise anemi saptanmayan (DYA olmayan; n:101, %68.7) kadınlar oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Obesity is characterized by increased markers of inflammation, which in turn, has been associated with anemia. This study aimed to investigate iron deficiency anemia, the relationship between iron status, dietary intake pattern and markers of inflammation in overweight and obese women and the effect of dietary intervention. A total of 619 women, aged 20-49 years, in normal weight (BMI:18.5-24.9 kg/m2, n:170, 27.4%), overweight (BMI: 25.0-29.9 kg/m2, n:179, %28.9) and obese (BMI:?30 kg/m2, n:270, %43.6) women admitted to İzmir Bozyaka Training and Research Hospital internal medicine, endocrinology and diet clinics outpatients were included to the cross-sectional part of the study. In the first part of the study, a general questionnaire was applied, biochemical parameters [whole blood count (WBC), anemia parameters, C-reactive protein (CRP), soluble transferrin receptor (sTfR)], 24-hour dietary intake for 3 consecutive days and physical activity levels were determined, anthropometric measurements were taken and bioelectrical impedance analysis was done. In the second part of the study (intervention part), 147 women were divided into two groups and dietary treatment was applied. First group was consisted of women with normal hemoglobin levels (n:101).