Pelvik taban elektromyografik aktivite cevabı ve abdominal kas kuvvetinin, kadın cinsel fonksiyonu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assesment of relation pelvic floor electromyography activity response and abdominal muscles strength with female sexual function
- Tez No: 329772
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ceylan Çelik F., Pelvik Taban Elektromyografik Aktivite Cevabı ve Abdominal Kas Kuvvetinin Kadın Cinsel Fonksiyonu İle İlişkisinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2013. Bu çalışma, pelvik taban kaslarının EMG aktivite cevabı ile abdominal kas kuvvetinin cinsel fonksiyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmamızın sonucunda, pelvik taban EMG aktivasyon cevabı ve abdominal kaslardan oblik gövde fleksörleri kuvveti ile kadın cinsel işlevi arasında ilişki yoktur. Bununla birlikte; abdominal kaslardan rektus abdominis (RA) ile cinsel istek, orgazm ve doyum arasında ilişki vardır. Çalışmaya, 44.20±10.10 yıl yaşortalamasında, seksüel yaşamı (koitus), okuma yazması olan, pelvik organ prolapsusu (POP) değerlendirmesinde evre 2 ve üstü olmayan ve seksüel disfonksiyona neden olabilecek ilaç kullanımı ve psikolojik, hormonal, nörojenik, vasküler herhangi başka bir tıbbi durumu bulunmayan 50 birey dahil edildi. Pelvik Organ Prolapsus Ölçümü (POP-Q) ile POP, internal olarak yerleştirilen vajinal prob ile pelvik taban EMG aktivite cevabı, manual kas testi ile abdominal kas kuvveti ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ) ile cinsel fonksiyon değerlendirildi. KCİÖ iç tutarlılığını gösteren Cronbach ? değeri 0.760 olarak belirlendi ve ölçeğin iyi derecede güvenilir olduğu gösterildi. 6 alt faktörün ölçeğe katkıları araştırıldı ve her bir alt faktörün ölçeğin bütününü temsil ettiği belirlendi. KCİÖ, alt faktörleri ile yaş, gebelik sayısı, doğum sayısı, doğum şekli arasında istatistiksel anlamda bir korelasyon bulunamadı.
Özet (Çeviri)
This study has been planned to evaluate the relation between pelvic floor EMG activity response and abdominal muscles strength with sexual function. As a result of our study; there is no relation between pelvic floor EMG activation response, oblique trunk flexors of abdominal muscles? strength and female sexual function. In spite of this; there is a relation between rectus abdominis (RA) of abdominal muscles? and sexual desire, orgasm, satisfaction. 50 people counted in this study at the average ages of 44.20±10.10 years, having sexual intercourse, literate, not even at second stage or more in assesment of pelvic organ prolapsus and not having any psychologic, hormonal, neurogenic, vascular medical cases, medication which causes sexual dysfunction. Pelvic Organ Prolapsus Measurement (POP-Q) via POP, an internally stated vajinal prob via pelvic floor EMG activity response, manual muscle tests via abdominal muscles strength and Female Sexual Function Index (FSFI) via sexual function were measured. Cronbach?s ? value shows FSFI?s internal consistency determined as 0.760 and indicated that the index is quite dependable. Addition to the scale were searched by 6 domains and it is stated that each of domains represent whole of the scale. It was unable to find a significant correlation statistically between FSFI, its domains and age, number of pregnancy, type of birth.