Stres üriner inkontinansta biofeedback destekli pelvik taban kas eğitiminin kas aktivite potansiyeline etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of biofeedback supported pelvic floor muscle training on muscle activity potential in stress urinary incontinence
  1. Tez No: 923320
  2. Yazar: BÜŞRA İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Üroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmamızın amacı stres üriner inkontinansta (SÜİ) biofeedback (BF) destekli pelvik taban kas eğitiminin (PTKE) kas aktivite potansiyeli, üriner semptomlar ve yaşam kalitesine etkisini incelemekti. Çalışmaya SÜİ tanılı 40-65 yaş arası 42 kadın dahil edildi. Bireyler PTKE+BF (Grup I), PTKE (Grup II) ve kontrol grubu (Grup III) olmak üzere üç gruba randomize edildi. PTKE programında 360 derece diyafragmatik solunum eğitimi, dinamik nöromüsküler stabilizasyon egzersizleri ve pelvik taban kas egzersizleri uygulandı. Terapi 6 hafta ve haftada 3 gün olacak şekilde gerçekleştirildi. Katılımcılara Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Sorgulama Anketi-Kısa Form (ICIQ-SF), Ürogenital Disstres Envanteri (UDI-6), İnkontinans Şiddet İndeksi (ISI), King Sağlık Anketi (KHQ), mesane günlüğü ve elektromiyografi (EMG) değerlendirmeleri yapıldı. Analiz sonucu, tedavi öncesi değerlendirmede gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. ISI, UDI-6 ve ICIQ-SF skorlarındaki en fazla gelişim Grup I'de oldu. KHQ skorundaki gelişme eğitim gruplarında kontrol grubuna kıyasla daha yüksek iken eğitim grupları arasında farklılık göstermedi. Mesane günlüğü parametreleri eğitim gruplarında anlamlı gelişme gösterdi. Günlük işeme frekansında en fazla değişim Grup I'de oldu. Gece işeme frekansındaki anlamlı düşüş ise yalnızca Grup I'de görüldü. EMG parametreleri tedavi sonrası tüm gruplarda gelişme gösterdi. Çalışma ortalaması değerinde en fazla artış Grup I'de oldu. Pik ve maksimum istemli kasılma (MİK) (%) değer artışı eğitim gruplarında kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bulunurken, eğitim grupları arasında anlamlı farklılık göstermedi. Çalışmanın sonucunda SÜİ hastalarında PTKE+BF yönteminin üriner semptomlar, yaşam kalitesi ve kas aktivite potansiyelinde iyileşme sağladığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effect of biofeedback (BF) supported pelvic floor muscle training (PFMT) on muscle activity potential, urinary symptoms and quality of life in stress urinary incontinence (SUI). 42 women aged 40-65 years with SUI diagnosis were included in the study. Individuals were randomized into three groups as PFMT+BF (Group I), PFMT (Group II), and control group (Group III). In the PFMT program, 360-degree diaphragmatic breathing training, dynamic neuromuscular stabilization exercises and pelvic floor muscle exercises were applied. The therapy was performed 3 days a week for 6 weeks. The International Incontinence Consultation Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF), Urogenital Distress Inventory (UDI-6), Incontinence Severity Index (ISI), King Health Questionnaire (KHQ), and electromyography (EMG) assessments were performed on the participants. As a result of the analysis, no significant difference was observed between the groups in the pre-treatment evaluation. The greatest improvement in ISI, UDI-6 and ICIQ-SF scores was in Group I. The improvement in KHQ scores was higher in the training groups compared to the control group, but did not differ between the training groups. Bladder parameters showed significant improvement in the training groups. The highest change in daily voiding frequency was in Group I. The significant decrease in night voiding frequency was seen only in Group I. While EMG parameters showed improvement in all groups after treatment. The highest increase in the work average value was in Group I. Peak and Maximum Voluntary Contraction (MVC) (%) value increases were found to be higher in the training groups compared to the control group, and there was no difference between the training groups. As a result of the study, it was determined that the PFMT+BF method provided improvement in urinary symptoms, quality of life and muscle activity potential in SUI patients.