Proksimal ve distal tutulumlu nöromusküler hastalıklarda fonksiyonel düzey, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
A comparison of functional level, functional capacity and quality of life on neuromusclar illnesses with proximal and distal weakness
- Tez No: 329782
- Danışmanlar: PROF. ÖZNUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken devrede yer alan proksimal ve distal kas zayıflığı olan Nöromusküler Hastalığa sahip çocukların (NMH) fonksiyonel kapasitelerinikarşılaştırmaktır. Çalışmaya 6-18 yaşları arasında, Brooke alt ekstremite fonksiyonel skalasına göre devre 1, 2 ve 3'de yer alan 20 Duchenne Musküler Distrofi (DMD) ve 20 Nöropati tanısı olan 40 çocuk alındı. Çocukların demografik özellikleri kaydedildi; eklem hareket limitasyonu, kas kuvveti, kısalık, süreli performans, denge, günlük yaşam aktivitesi, yaşam kalitesi ve yürüme yeterliliği değerlendirmeleri yapıldı ve 6 dakika yürüme testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is comparing functional capacities of children having a neuromusclar disease with early functional levels of proximal and distal muscle weaknesses. 40 children between the ages of 6 and 18 were included in this study where 20 of them were diagnosed with Duchenne Musclar Dysthropy (DMD) and 20 of them were diagnosed with Neuropathy in stage 1, 2, and 3 according to Brooke lower extremity functional scala. The demographic characteristics of the children were recorded. They were evaluated with respect to various characteristics including range of motion, muscle strength, muscle shortness, timed performance, balance, daily activity, life quality and physiological cost. And a 6 minutes walking test was performed.