Hiperbilirubinemili yenidoğan wistar albino rat modelinde elektrofizyolojik işitsel yanıtların morfolojik bulgularla karşılaştırılması
Comparison of electophysiological auditory parameters and morphological results in newborn wistar albino rats model with hyperbilirubinemia
- Tez No: 329802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hiperbilirubinemi yenidoğanlarda sıklıkla karşılaşılan bir sağlık problemidir. Bilirubin mekanizmasının herhangi bir basamağında meydana gelen bir bozukluk sonucu oluşan hiperbilirubineminin düzeyi ve maruziyet süresine bağlı olarak etkileri değişiklik göstermektedir. İşitme sistemi üzerine yüksek bilirubin düzeyinin toksik etkisi sensöri-nöral işitme kaybı (SNİK) ve işitsel nöropati spektrum bozukluğu (İNSB) olarak görülebilmektedir. Hiperbilirubineminin işitme sistemine etkisini daha iyi anlamak ve morfolojik değerlendirmeler için deney hayvanı modelleri kullanılabilmekte ve ulaşılabilirliğin kolay olması, düşük maliyet gibi nedenlerle ratlar tercih edilmektedir. İşitsel değerlendirmelerde İşitsel Beyinsapı Cevabı (İBC), Otoakustik Emisyon (OAE) kullanılmaktadır. Çalışma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Doktora Programı tezi olarak yapılmıştır. Bu çalışmada, deney, plasebo, kontrol olmak üzere 3 grup oluşturulmuştur. Her grupta 6?şar olmak üzere toplam 18 rat kullanılmıştır. Tüm ratlara elektrofizyolojik testler uygulanmış ve morfometrik incelemele yapılmıştır. Elde edilen veriler karşılaştırılarak hiperbilirubineminin işitme sistemine etkileri elektrofizyolojik test yöntemleri ve morfolojik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperbillirubinemia is a common health problem of newborns. It?s effects can be different according to level of hiperbillirubinemi which can be a result of a failure in a certain pathway of the billirubin methabolism and duration of the hiperbillirubinemia. The toxic effect of billirubin on auditory system can be seen as sensoryneural hearing loss (SNHL) and auditory neuropathy spectrum disorders(ANSD). The animal models used for more better understanding the effect of hipperbillirubinemia on hearing system and for morphologic assesment at the same time rats are preferred for the reasons of low cost and easy attainability. Auditory Brainstem Response (ABR) and Otoacustic Emissions (OAE) are used for auditory asessment. This study has been made on Hacettepe University Institute of Health Sciences Audiology and Speech Disorders program expertise as a thesis of physical doctora. Three groups has been made for this study as experiment group, control group and placebo group. Totally 18 rats used as 6 in every group. Morphometric evaluation and electrophysiologic tests for the asessment of hearing have been made for every rat. The effect of hiperbillirubinemia on auditory system were evaluated byelectrophysiologic test methods and morphological by comparing the results of tests.