Muz allerjilerinde çift kör plasebo kontrollü besin yükleme testi
Double blinde plasebo controlled food challenge test on banana allergy
  1. Tez No: 329808
  2. Yazar: FATMA DİLARA KOCACIK UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Besin alerjisi, besin proteinlerine karşı gelişen anormal ya da abartılı immün yanıt olarak tanımlanmaktadır. Genetik nedenler dışında çevresel etkenlerin de rolü olduğu kompleks bir hastalık grubudur. İmmünolojik besin alerjisi IgE aracılı ya da IgE'den bağımsız mekanizmalarla ortaya çıkabilir. Besin alımından sonra reaksiyon görülmesi nedeniyle öykü, IgE aracılı besin alerjilerinde tanı için önemlidir. Ancak bazı durumlarda besinler ve polenler arasında çapraz reaksiyonlar rol oynayabilir. Şüpheli besinin diyetten çıkarılması sonrasında semptomlarda gerileme olması tanıda önemlidir. Eğer eliminasyon diyeti başarılı ise besinle karşılaşım testi ile tanının doğrulanması gereklidir. Oral besin karşılaştırma testi spesifik besini tanımlamada anahtar rol oynar. En kesin tanı yöntemi çift kör plasebo kontrollü besin karşılaştırma testidir (ÇKPKBKT). Biz çalışmamızda muz ile reaksiyon tarifleyen ve spesifik IgE pozitifliği olan olgularımıza ÇKPKBKT yapmayı amaçladık. ÇKPKBKT yapılan olguların %13'ünde reaksiyon saptandı. Muz spesifik Ig E'nin cut-off değeri 0.66 saptanırken testin sensitivitesi %83, spesifitesi %51 bulundu. Spesifik IgE için pozitif prediktif değeri %20 iken negatif prediktif değeri %96 saptandı. Muz P+P için sensitivite %33, spesifite ise %93 saptandı. Pozitif prediktif değer %40 iken, negatif prediktif değer %91 saptandı. Bu çalışma Türkiye'de muz alerjisi tanısında ÇKPKBKT testinin kullanımına ait en geniş seriyi oluşturmaktadır. Bugüne kadar muz spesifik IgE için pozitif prediktif değer henüz tanımlanmamıştır. Çalışmamız spesifik IgE değeri ya da deri testlerinin tek başına anlamlı olmadığını mutlaka besin karşılaşım testleri ile semptomların doğrulanması gerektiğini göstermiştir. Subjektif semptomların besinle ilişkisini ortaya koymak ve çapraz reaksiyonların saptanabilmesi için çift kör besin yükleme testi ile tanının doğrulanması gerektiği kanaatindeyiz
Özet (Çeviri)
Food allergy is defined as an abnormal or an exaggerated immune response against food proteins. Genetical and environmental factors play major role in this complex disease group. Immunological food allergy is derived from the mechanisms which may or may not be mediated by IgE. Story of the allergy developed after the food ingestion is important for the diagnosis of the IgE mediated food allergies. However there may be a cross reaction between foods and pollens. After eliminating the food suspected for allergy, withdrawal of the symptoms is valuable for the diagnosis. If elimination is succesful, diagnosis should be confirmed by challenge test. Oral food challenge test is the key for defining the specific food. Double-blind placebo controlled food challenge (DBPCFC) is required for definitive diagnosis. In our study, we aimed to study DBPCFC in the patients who describe reaction with banana and have high level of banana specific IgE . We determined reactions in the 13% of DBPCFC patients. Cut-off value was determined as 0,66 kU/L for banana specific IgE and sensitivity and specificity was 83% and 51%, respectively. Positive predictive value for specific IgE was 20%, while it was 96% for negative predictive value. Sensitivity and specificity for banana P+P was 33% and 93%, respectively; positive predictive value was 40% and 91% for negative predictive value. This is the firs study using the DBPCFC test to diagnose the banana allergy. Up to now, positive predictive value was not defined for banana specific IgE. Our study showed that, specific IgE or skin tests alone are not adequate for the diagnosis of food allergy, and to define subjective symptoms related with food and to determine cross reactions, DBPCFC tests should be done for confirmation.