Muz püresinin kuruma davranışı
- Tez No: 57907
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
VIII öz Muz püresi ve muz püresi-bal karışımının, sabit koşullar altında kuruma davranışı incelenmiştir. Bal derişimi kütlece % 0, % 10, % 20 ve % 30 olan karışımlar 40°C, 50°C, 60°C ve 70°C'de kurutulmuştur. Kuruma sırasında örneklerin kalınlığı azalan serbest nem içeriği ile doğrusal olarak azalmıştır. Örneklerin kuruması yalnızca azalan hız bölgesinde gerçekleşmiştir. Örneklerin nem kaybı matematiksel olarak ampirik bir ifade ile değerlendirilmiş ve kütle aktarım katsayıları saptanmıştır. Kütle aktarım katsayısı artan bal derişimi ile azalırken artan sıcaklıkla artmıştır. Kütle aktarım katsayısı 40°C -70°C*de, % 0, % 10, % 20 ve % 30 bal içeriğinde sırasıyla 108.01s)“1- 283 (us)'1, 150 (nsy^O (us)-1, 67 (ns)”l-183 (u*)“1 ve 83 (u^-lSO (jas)”1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Drying behavior of banana puree and honey fortified banana puree under constant conditions was investigated. The mixtures having 0 %, 10 %, 20 %, and 30 % honey concentration by mass were dried at 40°C, 50°C, 60°C, and 70°C. Sample thickness decreased with decreasing free moisture content during drying. Drying of the samples took place only in the falling rate period. Moisture loss of the samples is expressed by an empirical formula and mass transfer coefficient was estimated. The mass transfer coefficient at 40°C -70°C and 0 %, 10 %, 20 %, and 30 % honey concentrations was found to be 108 (usV^S (us)'1, 150 (ns)“1-250 (us)”1, 67 (us)“1- 183 (us)”1, and 83 (us)“1-^ (us)”l, respectively.