Kronik böbrek hastalarında arteryel sertlik ile fetuin-a ve fgf-23 düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between fibroblast growth factor-23, fetuin-a levels and arterial stiffness in chronic kidney disease
- Tez No: 329810
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KOÇAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nefroloji, Nephrology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada kronik böbrek hastalarında, arteryel sertlik ile serum fetuin-A ve plazma FGF-23 düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Çalışmaya nefroloji ünitemizde takip edilmekte olan 52 kronik böbrek hastası (26 erkek ve 26 kadın) ve 31 (15 erkek; 16 kadın) sağlıklı birey kontrol grubu olarak; toplam 83 birey dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to evaluate if there is relation between fetuin A, FGF-23 levels and arterial stiffness in chronic kidney disease (CKD).52 chronic kidney disease (CKD) patients (mean age 48±16 years, male/female; 26/26) and 31 healthy subjects (mean age 46±13 years, male/female; 15/16) as a control group, a total of 83 individuals were included in this study. Serum fetuin-A levels and plasma FGF-23 (fibroblast growth factor-23) levels measured in the blood samples obtained from individuals participating in the study and their pulse wave velocity (PWV) was measured by Sphygmocor for the assessment of arterial stiffness.The mean Fetuin-A level in chronic kidney disease group were significantly lower than healthy control group (227.6±82 ng/mL vs.