Kronik hemodiyaliz hastalarında arteryel sertliği belirleyen faktörler, sclerostin ile ilişkisi
Factors determining arterial stiffness in chronic hemodialysis patients and their relation with sclerostin
  1. Tez No: 433406
  2. Yazar: GÖKÇE KUNDAKÇI GELİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİM KUTLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Arteryel sertlik, kronik böbrek hastalığının (KBH) tüm evrelerinde kardiyovasküler olay ve mortalitede önemli bir risk faktörüdür. Yakın zamanlı çalışmalar bir Wnt inhibitörü olan sclerostinin KBH'de vasküler/valvüler kalsifikasyon ve düşük döngülü kemik hastalığı ile ilişkisini göstermiştir. Bu çalışmada kronik hemodiyaliz (HD) hastalarında arteryel sertliği belirleyen faktörler ve sclerostin ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Bu prospektif çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Hemodiyaliz merkezinde haftada 3 gün ve en az 6 aydır hemodiyaliz uygulanan 73 hasta ve 40 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak alındı. Kontrol grubunda sclerostin ve hastalarda ise sclerostin ve karotid-femoral nabız dalga hızı (NDH) ölçümü yapıldı. Demografik veriler, laboratuvar verileri ve hastalara ait medikasyonlar kaydedildi. Bulgular: 35 kadın ve 38 erkekten oluşan HD hasta grubumuzun yaş ortalaması 55±15'ti. NDH ortalaması 9.2±2.7m/sn (kadınlarda 8.4 m/sn ve erkeklerde 9 m/sn, p:0.145).
Özet (Çeviri)
Introduction: Arterial stiffness is an important risk factor for cardiovascular events and mortality in all stages of chronic kidney disease (CKD). Recent studies have demonstrated that sclerostin, which is a Wnt inhibitor, is associated with vascular/valvular calcification in CKD and low cycle bone diseases. The aim of the present study was to evaluate the factors determining arterial stiffness in chronic hemodialysis (HD) patients and their relation with sclerostin. Method: 73 patients undergoing hemodialysis three times weekly for at least 6 months in hemodialysis center of nephroology department of Ankara University Medical School and 40 healthy volunteers as control group were included in this prospective study. In the control group sclerostin and in patients sclerostin and carotid-femoral pulse wave velocity (PWV) was measured. Demographic data, laboratory data, and medications of patients were recorded. Results: In HD patient group including 35 female and 38 male cases, mean age was 55±15. Mean pulse wave velocity was 9.2±2.7m/sec (in females 8.4 m/sec and in males 9 m/sec, p:0.145).