Periton diyalizi hastalarında vasküler kalsifikasyon, arteryel sertlik, TMAO ve IL-6 araştırılması
Investigation of vascular calcification, arterial hardness, TMAO and IL-6 in patients with peritoneal dialysis
- Tez No: 674489
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KALENDER GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
AMAÇ: Rutin periton diyalizi yapan kronik böbrek hastalarında vasküler kalsifikasyon, arteriyel sertlik, TMAO ve IL-6 parametrelerinin birbirleri ile ve çeşitli serum biyokimyasal parametrelerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Kocaeli üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji kliniğince takipli en az 6 aydır periton diyalizi yapan ve son 3 ayda peritonit geçirmemiş 94 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, rezidüel renal fonksiyonlar, komorbid hastalıklar, kullanılan ilaçlar, son 6 ay ya da 1 yıl içinde yapılan PET testlerinin sonuçları, kaydedildi. Açlık kan şekeri, BUN, üre, kreatinin, GFH(CKD-EPI), total protein, serum albumin, serum globulin, parathormon, kalsiyum, fosfor, magnezyum, ferritin, LDL kolesterol, trigliserid, CRP, toplam lökosit sayısı, nötrofil, hemoglobin düzeyleri kaydedildi. TMAO ve IL-6 için biyokimya tüpüne 5 cc kan alındı ve ELISA yöntemi ile ölçüldü. Vasküler kalsifikasyon ölçümü için el ve femur düz grafileri çekildi. Arteryel sertlik değerlendirmesi ''SphygmoCor by Atcor medikal'' cihazı ile yapıldı. BULGULAR: Merkemizde periton diyalizi yapan 94 hasta ( 45 kadın, 49 erkek; ort. yaş 57 (47-64,2) yıl) ve 53 sağlıklı kontrol (32 kadın, 21 erkek; ort. yaş 41 (35,5-55) yıl) analiz edildi.
Özet (Çeviri)
AİM: It was aimed to compare the calcification, arterial stiffness, TMAO and IL-6 parameters with each other and various serum biochemical parameters in routine peritoneal dialysis patients with chronic kidney disease. METHODS: 94 patients who had undergone peritoneal dialysis for at least 6 months and had no peritonitis in the last 3 months were included in Kocaeli University Training and Research Hospital Nephrology Clinic. The patients' age, gender, body mass index, residual renal functions, comorbid diseases, drugs used, PET tests performed in the last 6 months or 1 year were recorded. Fasting blood glucose, BUN, urea, creatinine, GFR (CKD-EPI), total protein, serum albumin, serum globulin, parathormone, calcium, phosphorus, magnesium, ferritin, LDL cholesterol, triglyceride, CRP, total leukocyte count, neutrophil, hemoglobin levels were recorded. For TMAO and IL-6, 5 cc of blood was taken into the biochemistry tube and measured by ELISA method. Straight radiographs of the hand and femur were taken for vascular calcification measurement. Arterial stiffness was evaluated with the“SphygmoCor by Atcor medical”device. RESULTS: 94 patients (45 females, 49 males; mean age 57 (47-64.2) years) and 53 healthy controls (32 females, 21 males; mean age 41 (35.5-55) years) who underwent peritoneal dialysis in our center. year) was analyzed.