Bevacizumab kemoterapisi almış metastatik kolorektal karsinomlu hastaların hemogram parametrelerindeki değişikliğin sağkalım ile ilişkisi
The relationship between treatment response and clinical parameters in patients with metastatic colorectal cancer receiving bevacizumab-based chemotherapy
  1. Tez No: 329817
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bevasizumab metastatik kolorektal kanserde (mKRK) sık olarak kullanılan tedavi üzerine yanıtı kanıtlanmış bir moleküldür. Anjiogenez inhibitörü olan bu monoklonal antikorun patent süresi dolup ucuzladığında gerek antitümöral gerekse pek çok diğer hastalıklarda yaygın olarak kullanılacağı beklenmektedir. Fakat bu kadar sık kullanılan bir tedavinin prognoz açısından ölçülebilir bir değere sahip olması gerekir. Bu çalışmamızda klinik fayda ve prognozu öngörebilecek herhangi bir parametrenin olup olamayacağı konusunda bazı değerleri ölçmüş bulunmaktayız.Çalışmamıza bevasizumab alan mKRK'li hastalar alınmıştır. Hastalar daha önce bu kemoterapiyi almış olup başlangıç CEA, LDH, CRP düzeyleri ölçülmüştü. Ayrıca bu tedavileri alan hastaların tedavi başlangıcı ve onu takip eden bir yıl boyunca üçer ay aralıklarla ölçülmüş olan hemogram alt gruplarındaki sayısal değişimler kaydedildi. Bir yıllık takip sonunda çeşitli parametrelerin ve özellikle lenfosit sayısındaki değişimin elde edilen hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım ile ilişkisine bakıldı.Çalışmada toplam 35 metastatik kolorektal kanserli hasta tez kapsamında değerlendirilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 58.3 (en büyük 79 yaş, en küçük 29 yaş) idi. Olguların 26'si (%74.2) erkek, 9'u (%25.8) kadındı. Toplam 23 (%65.7) hasta rektosigmoid kanseri, 12 (%34.3) hasta kolon kanseriydi. Hastalıksız sağkalım süreleri ortalama 11.5 ay (345 gün), genel sağkalım ortalama 34 ay (1020 gün) olarak bulundu. Karnofsky skoru 85'ten yüksek olanların genel sağkalımları 34 aydan daha yüksek bulundu (p: 0.009). Tedavinin 6. ayındaki hemoglobin değeri ortalama değerden daha yüksek olanlarda genel sağkalım daha yüksek bulundu ancak hastalıksız sağkalım arasında fark bulunamamıştır (p:0.049). Tedavinin başlangıç eozinofil değeri ortalama değerden yüksek olanların hastalıksız sağkalımları daha yüksek olarak bulundu (p:0.016). Aynı şekilde tedavinin 6. ve 9. ayında da aynı sonuçlar elde edilmiştir (sırasıyla, p:0.049, p:0.019). Trombosit sayısının 9. aydaki değeri ortalama değerden daha yüksek olanlarda hastalıksız sağkalım daha yüksek olarak bulunuldu (p:0.019). Literatürde bevasizumab kemoterapisi alan kişilerde tedavi yanıtı ile periferik eozinofil sayısı arasında bir ilişki olduğuna dair yeterli veri yoktur. Performans statüsü yüksek olan hastalarda tedavi yanıtının daha fazla olduğu literatürde sık yapılan bir gözlemdir. Klinik fayda açısından ölçülebilecek prediktif/prognostik belirteçler için daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu düşüncesindeyiz
Özet (Çeviri)
Bevacizumab is monoclonal antibody which has a proven efficacy in metastatic colorectal cancer. Present study is focused on finding readily available parameters that have the ability to demonstrate the success of chemoimmunotherapies which contain bevacizumab.In the study 35 metastatic colorectal cancer patient which used bevacizumab plus various chemoimmunotherapies are assessed retrospectively. CEA, LDH, CRP, complete blood count parameters were recorded in the beginning and every three months after wards for a period of one year.Median age of the patients were 58.3 (minimum 29, maximum 79), 26 of the patients were male (72.4%) and 9 were female (25.8). Majority (23 patients) of the tumors were localized in rectosigmoid. Progression free survival was 345 days (11.5 months) and overall survival was 1020 days (34 months). Overall survival was higher in patients whose Karnofsky performance score were above 85% (p=0.009).Overall survival was found to be higher in the patients whose hemoglobin levels at 6 month were higher than the mean level (p=0.049). However, the progression free survival of them was not found to be improved significantly. Progression free survival was found to be higher in the patients whose blood eosinofil counts at 0, 6, and 9 months were above the mean levels of corresponding values (p values are 0.016, 0.049 and 0.019 respectively). Another the significant positive relation was found between the platelet level of patients at 9 months and progression free survival (p=0.019).To our knowledge, this is the first report in the literature that demonstrate a positive correlation between progression free survival and eosinophil level for the bevacizumab-based chemoimmunotherapy administered metastatic colorectal carcinoma patients. Another result, positive correlation between overall survival and Karnofsky performance score has been described in the literature previously. Further studies exploring the relation between survival and leukocyte subsets are urgently needed in monoclonal antibody based treatments