Tip 1 diabetes mellitus tanılı çocuklarda damar fonksiyon bozukluklarının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
The evaluation of vascular function disorders by ultrasonography in children with diagnosis of type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 229558
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Radiology and Nuclear Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalişmanın amacı tip 1 diabetes mellitus (DM) tanılı çocuklarda damar fonksiyonlarının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi (intima-media kalınlığı (İMK) ve damar esnekliği) ve damar endotel fonksiyonlarını bozabilecek bazı enflamatuar mediyatörlerin düzeylerini saptamaktır.Metodlar: Çalışma, İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Metabolizma Hastalıkları ve Beslenme Bilim Dalı polikliniğinde tip 1 DM nedeniyle takip edilen 33 hasta ( yaş ortalamaları 11,36±4,21 yıl) ve 34 sağlıklı kontrol grubu ( yaş ortalamaları 11,50 ± 3,62 yıl) oluşturdu. Hasta ve kontrol grubundaki tüm çocuklara vücut kitle indeksi, arteryel tansiyon, açlık serum total kolesterol, trigliserid, LDL kolesterol, HDL kolesterol, VLDL kolesterol, C-reaktif protein (CRP), fibrinojen, interlökin-2 (İL-2), interlökin-6 (İL-6) ve tümör nekroz faktör-alfa (TNF-alfa) düzeyleri, doppler B-mod ultrasonografi ile A.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to evaluate vascular functions, i.e. carotid intima-media thickness (IMT) and vascular elasticity, via ultrasound examination and to determine levels of some inflammatory markers damageable to vascular endothelial functions in children with type 1 diabetes mellitus.Methods: 33 children with the diagnosis of type 1 DM (age:11,36±4,21 years) and 34 age-matched healthy children (age:11,50±3,62 years), recruited from the outpatient clinic of Metabolism and Nutrition in Istanbul University Department of Pediatrics, entered the study. The measurements of body mass index, arterial blood pressure, fasting serum triglyceride, total, LDL, HDL and VLDL cholesterol, C-reactive protein, fibrinogen, IL-2, IL-6, TNF-alpha levels and a. carotid intima-media thickness and carotid elasticity with the use of doppler B-mode ultrasound were constructed through all children.Results: Concentrations of total cholesterol, triglyceride, LDL cholesterol, HDL cholesterol, VLDL cholesterol, C- reactive protein, fibrinogen ve TNF-alpha were not significantly higher in the diabetic group compared with the control subjects.