Biyolojik ajan alan metastatik kolorektal kanser tanılı hastalarda sağkalım ve prognostik faktörlerin analizi
Analysis of survival and prognostic factors in metastatic colorectal cancer patients treated with biological agents
- Tez No: 449097
- Danışmanlar: PROF. DR. FAYSAL DANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Kolorektal kanser, erkeklerde ve kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olup halen tüm dünyada önemli bir mortalite nedenidir. Biyolojik ajanların metastatik kolorektal kanser tedavisinde kullanılması ile sağkalımda uzama sağlanmıştır. Çalışmamızda amaç, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'nde takipli başlangıçta metastatik olan veya sonradan metastaz ya da lokal nüks gelişen ve birinci seri tedavide biyolojik ajan almış olan kolorektal kanser tanılı hastalarda sağkalım analizi yapmak ve sağkalım üzerine etkili olan prognostik faktörleri belirlemekti. Yöntem: 1990-2014 yılları arasında tanı almış kolorektal kanser hastalarının dosyaları retrospektif olarak incelendi ve birinci seri tedavide bir biyolojik ajan (bevacizumab, cetuximab veya panitumumab) almış olan 375 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hasta dosyalarından yaş, cinsiyet, kolorektal kanser açısından aile öyküsü, primer hastalığın lokalizasyonu, histopatolojik veriler, KRAS mutasyon durumu, cerrahi tedaviler ve kemoterapi ile ilgili bilgiler edinildi. KRAS wild tip olup birinci seri tedavide bevacizumab alan hastaların sonraki serilerde anti-EGFR tedavi alıp almadığı kaydedildi. Kemoterapiye alınan yanıtlar, hastaların progresyon ve exitus ya da son görülme tarihleri kaydedildi. Hastaların median progresyonsuz ve genel sağkalımları (PFS ve OS) hesaplandı. Bulgular: Hastaların 211'i (%56,3) erkek, 164'ü (%43,7) kadındı. Tüm hastaların tanı anındaki median yaşı 59'du. 265 hastada (%70,7) tanı anında uzak metastaz mevcuttu (evre 4). 125 hastada (%33,3) KRAS mutasyonu saptandı. Bevacizumab alan hasta grubunda median PFS 8.5 ay, median OS 25.3 ay ve ORR %51,4 saptandı. KRAS wild tip olup bevacizumab alan hastalarda median PFS 8.2 ay, median OS 30.4 ay ve ORR %62,6 iken KRAS mutant olup bevacizumab alan hastalarda median PFS 9.5 ay, median OS 28.1 ay ve ORR %58,4 olarak bulundu. Anti-EGFR tedavi alan hasta sayısı yetersiz olduğu için bu grupta tedaviye yanıt ve sağkalım analizi yapılamadı. KRAS wild tip olup birinci seride bevacizumab ve ikinci seride veya sonrasında anti-EGFR tedavi almış olan hastalarda median OS 30.4 ay olarak hesaplandı. Sol kolon yerleşimli hastalarda median PFS (9.6 ay) ve OS (27.1 ay), sağ kolon yerleşimli hastalara göre (sırasıyla 7.3 ay ve 19.7 ay) anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla p=0.015 ve 0.042).
Özet (Çeviri)
Purpose: Colorectal cancer is one of the most common types of cancer seen in both men and women. It is still a major cause of mortality worldwide. Survival has been improved by usage of biological agents in metastatic colorectal cancer treatment. Based in the Medical Oncology Department of Marmara University Faculty of Medicine, the aim of our study was to analyse survival and to determine prognostic factors affecting survival in colorectal cancer patients who were either initially metastatic or developed metastasis or local relapse later in the follow-up and were treated with first-line biological agents. Methods: Files of colorectal cancer patients who were diagnosed between years 1990 and 2014 were examined retrospectively. 375 patients treated with a first-line biological agent (bevacizumab, cetuximab or panitumumab) were included. Informations regarding patient age, gender, family history of colorectal cancer, location of the primary disease, histopathologic features, KRAS mutation status, surgical therapies and chemotherapy were acquired from the files. In KRAS wild type patients treated with first-line bevacizumab, it was recorded if they received anti-EGFR therapy or not in the later lines. Response rates to chemotherapy, progression dates and exitus dates or dates in which the patients were last seen were determined. Median progression-free and overall survival (PFS and OS)of the patients were calculated. Results: 211 (%56,3) of the patients were male and 164 (%43,7) were female. Median age of all patients at the time of the diagnosis was 59. 265 patients (%70,7) had distant metastases at the time of diagnosis (stage 4). KRAS mutation was detected in 125 patients (%33,3). In the patient group treated with bevacizumab median PFS was 8.5 months, median OS was 25.3 months and ORR was %51,4. KRAS wild type patients who received bevacizumab had a median PFS of 8.2 months, median OS of 30.4 months and ORR of %62,6, while in the KRAS mutant group who received bevacizumab median PFS was 9.5 months, median OS was 28.1 months and ORR was %58,4. The number of patients treated with anti-EGFR was insufficient, therefore survivals and response rates could not be analyzed. KRAS wild type patients treated with first-line bevacizumab and anti-EGFR in later lines had a median OS of 30.4 months. In the patient group whose primary was located in the left colon median PFS and OS (9.6 and 27.1 months) were superior compared to the group whose primary was located in the right colon (7.3 and 19.7 months) (p=0.015 and 0.042 respectively).