Fibromiyaljili kadın hastalarda uyku kalitesi ve uyku kalitesinin depresyon, ağrı ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Sleep quality in women with fibromyalgia syndrome and relationship to depression, dain and quality of life
  1. Tez No: 329838
  2. Yazar: DUYGU TECER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNŞAH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı Fibromiyalji Sendromlu (FMS) kadın hastalarda uyku kalitesini ve uyku kalitesinin depresyon, ağrı ve yaşam kalitesi ile ilişkisini değerlendirmektir.Çalışmaya 35 kadın hasta ile yaş ortalamaları aynı 37 sağlıklı kadınkontrol alındı. Uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), depresyon Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), ağrı Vizüel Ağrı Skalası (VAS), fiziksel fonksiyon Fibromiyalji Etki Skalası (FES), yaşam kalitesi Sağlık DeğerlendirmeAnketi (Health assesment questionnaire, HAQ) ile değerlendirildi. FMS? li hastaların PUKİ total skoru kontrol grubundan daha yüksekti (p< 0.001).
Özet (Çeviri)
özet daha sonra yüklenilecekThe aim of the study is to evaluate the sleep quality and the relation ofsleep quality with depression, pain, and quality of life in female patients with fibromyalgia syndrome (FMS).35 Women with FMS and 37 healthy age-matched female controls wereincluded in this study.