Mitral protez kapak replasmanı uygulanmış hastalarda mitral protez kapak hasta uyumuzluğu risk faktörlerinin saptanması ve atriyoventriküler kompliyans ile ilşikisi
Mitral prosthesis valve patient mistmatch risk factors and relation ship between atrioventricular compliance
  1. Tez No: 329846
  2. Yazar: ABDULLAH CİRİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİÇEK YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mitral protez kapak hasta uyumsuzluğu (PKHU) ilk olarak 1981 yılında Rahimtoola ve arkadaşları tarafından tanımlanmış ve son on yıldır bu konuya araştırmacıların ilgisi artmıştır. Buna rağmen mitral PKHU`nun klinik ve hemodinamik etkisi tam olarak keşfedilememiş ve risk tanımı yapılamamıştır. Pibarot P. ve arkadaşlarının vurguladığı gibi Mitral PKHU aslında rezidüel mitral darlık ile eş değer kabul edilebilecek bir klinik problemdir. Biz çalışmamızda Mitral PKHU ile ilişkili olabilecek olası risk faktörlerini tanımlamaya çalıştık. Ayrıca çalışmamızda atriyoventriküler kompliyansın mitral PKHU tanısındaki rolünü ve diğer ekokardiyografik bulgular ile korelasyonunu araştırdık.Çalışmamıza Mersin Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği tarafından takip edilen mitral kapak replasmanı yapılmış, mitral protez kapak replasmanı öncesi ekokardiyografi verileri ve ameliyat raporları bulunan ve son 6 aydır düzenli İNR kontrollerini yaptıran 77 hasta alındı. Mitral protez kapak efektif orifis alanı (EOA) ekokardiyografi ile devamlılık denklemine göre hesaplandı. İndeks efektif orifis alanı (İEOA); EOA `nın vücüt yüzey alanına bölünmesi ile hesaplandı. Mitral protez kapak İEOA ?1.2 cm²/m² olması mitral PKHU olarak kabul edildi. Flachkampf ve ark. Öngördüğü formülle hastaların atriyoventriküler kompliyansları (AVC) ekokardiyografik olarak hesaplandı. Atriyoventriküler kompliyanslarına göre hastalar yüksek AVC (AVC>4 ml/mmHg) ve düşük AVC (AVC?4 ml/mmHg) olarak iki gruba ayrıldı.Çalışmamıza alınan 32 hastada (%41,6) mitral PKHU saptandı. PKHU(+) olan hasta grubunda operasyon sonrası pulmoner hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği, atriyal fibrilasyon ve sistemik hipertansiyonun daha fazla görüldüğü ve bu hastaların fonksiyonel kapasitelerinin daha kötü olduğu saptandı. Kapak numarası ve kapak tipi ile PKHU arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. PKHU saptanan 32 hastanın 31'inde AVC ?4 ml/mmHg bulundu.
Özet (Çeviri)
Mitral valve patient-prothesis mismatch (PPM) was first defined by Rahimtoola et al. in 1981 and concern to this subject was increased during last ten years, In spite of this, clinical and hemodynamic effects and risk factors of mitral valve PPM were not clearly defined. As Pibarot P. et al. proposed, mitral valve PPM is a clinical problem which can be assumed as equivalence of residual mitral stenosis. In this sudy, we tried to define probable risk factors of mitral valve PPM. Also, we investigated the role of atrioventricular compliance (AVC) in the diagnosis of mitral valve PPM and its relations with other echocardiographic parameters.Seventy-seven patients with mitral valve replacement who were followed-up with Mersin University Hospital Cardiology Policlinic and had regular echocardiography, INR measurements for last 6 months and operation documents were taken into the study. Mitral valve effective orifice area (EOA) was calculated according to continuity equation. İndex effective orifice area (IEOA) was calculated by dividing the EOA to body surface area. Mitral valve IEOA ?1.2 cm²/m² was assumed as mitral valve PPM. Atrioventricular compliance (AVC) was calculated according to equation proposed with Flachkampf et al. with echocardiographic investigation. Patients were divided into two groups according to their AVC levels as high AVC (AVC>4 ml/mmHg) and low AVC (AVC?4 ml/mmHg).Mitral valve PPM was detected in 32 patients (%41.6). Patients with PPM had higher post-operative pulmonary hypertension, congestive heart failure, atrial fibrillation and systemic hypertension and they had worse functional capacity. There was no correlation between valve number, model and PPM. Of the 32 patients with PPM, 31 patients had AVC ?4 ml/mmHg.