Acil servise başvuran geriatrik hastaların incelenmesi
Investigation of elderly patients admited to emergency department
  1. Tez No: 329847
  2. Yazar: AYSEGÜL LOĞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AYRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmamızda hastanemiz acil servisine başvuran yaşlı hastaların demografik, çeşitli klinik özellikleri ve sonuçlarını incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servisine 1 Aralık 2011-30 Kasım 2012 tarihleri arasında 12 aylık dönemde başvuran tüm 65 yaş ve üstü 11238 hasta alındı. Travma hastaları dışlandıktan sonra %10 rastgele örneklemesinden elde edilen 949 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma geriye yönelik olarak yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların %53,8?i kadın, %46,2?si erkekti. Genç yaşlıların başvuru oranı diğer yaş gruplarına göre yüksekti. Çalışmamızda 65 yaş üzeri hastalarda en sık görülen beş kronik hastalık; HT (%40,8), KAH (%26,6), DM (% 22,4), KKY (%11,1) ve Astım-KOAH (%10,7) olarak bulundu. 65 yaş üstü hastalarda kardiyak ilaçlar (%57) en sık kullanılan ilaç grubuydu. 65-74 ile 75-84 yaş grupları arasında antiagregan (p=0.029) ve nörolojik ilaçların kullanımı açısından istatistiksel anlamlı farklılık vardı (p=0.014). 65 yaş üzeri hastaların başvuru şikayetleri değerlendirildiğinde en fazla başvurunun sırasıyla pulmoner sistem (%29,2), GİS (%27,8), SSS (%19 ) ve KVS?e (%18,8) ait şikayetler olduğu görüldü . En sık konsültasyon istenen üç bölüm kardiyoloji (%15,2), iç hastalıkları (%13,7) ve göğüs hastalıkları (%7,4) olarak bulundu ve yaş arttıkça konsültasyon istenme oranlarının arttığı tespit edildi (p=0,003). Acil servise başvuran 65 yaş ve üstü hastaların %75?i taburcu olurken, %21,1?nin yattığı bulundu. Yatışı yapılan hastaların %62,5? i servise, %37,5?inin yoğun bakıma yatırıldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
In our study ,we aimed to investigate, the demographic, clinical characteristics and outcomes of elderly patients admitted to the emergency department In our study, 11238 patient, agede 65 years and over, who were admitted to the department of the Mersin University Medicine Faculty emergency department between 1 December 2011 to 30 November 2012, 12 month period, were included. After exclusion of patients with trauma, derived from random sampling of 10%,949 patients were included in the study. Retrospective study was performed. Of patients included in the study, 53.8% were female, 46.2% were male. The application rate of the young elderly were higher than other age groups. In our study, the five most common chronic disease in patients over the age of 65 were found to be, HT (40.8%), coronary artery disease (26.6%), diabetes mellitus (22.4%), congestive heart failure (11.1%), and asthma-chronic obstructive pulmonary disease (10.7%). Cardiac medications in patients over the age of 65 (57%) is the most commonly used drug groups.Between the age groups 65-74 and 75-84, and there was statistically significant difference in terms of usage neurological drugs (p = 0.014). Evaluation of patients and antiplatelet (p = 0.029) over the age of 65 complaints shows that the maximum application reasons were pulmonary system (29.2%), gastrointestinal (27.8%), CNS (19%) and CVS (18.8%) complaints. The most commonly requested consultation were from three departments, cardiology (15.2%), internal medicine (13.7%) and chest diseases (7.4%),were and consultation rates were increased with increasing age (p=0,003). Of patients with age 65 and older admitted to the emergency department, 75% were discharge, 21.1% were hospitalizated. 62.5% of hospitalizated patients were admitted to the hospital?s service, 37.5% were invested in the intensive care unit.