65 yaş üstü bireylerde denge durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of balance state of i?ndividuals over 65 years of age
- Tez No: 329852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DEMİRBAĞ KABAYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
65 yaş üstü bireylerin yaklaşık üçte biri her yıl en az bir kez düşmektedir. Düşme insidansı yaşla artar ve yaşlılarda kırıklar, kafa travması veya ciddi yumuşak doku travması gibi ölümcül veya yaşam kalitesini bozan yaralanmalara yol açmaktadır. Yaşlılarda düşmenin önemli bir nedeni olarak denge bozuklukları gelmektedir. Biz çalışmamızda 65 yaş üstü bireylerin denge durumunu değerlendirmeyi planladık.Bu amaçla, kliniğimize başvuran 68 kişi çalışmamıza dâhil edildi. Bireylerin dinamik dengeleri Berg denge testi, Tinetti denge ve yürüyüş testi, zamanlı kalk yürü testi, statik dengeleri tandem romberg, tek bacak üstünde durma testi ve romberg testi ile değerlendirildi. Araştırmamızda, denge değerlendirmesinde kullanılan testlere göre olgu grubumuzun düşme riskleri analiz edildi. Denge değerlendirmelerinin demografik özellikler ile ilgisi araştırıldı. Düşük, orta ve yüksek risk gösteren olgularımızın sayı ve yüzdeleri değerlendirildi. Ek olarak denge testlerinin düşme durumuyla olan ilişkileri incelendi.Katılımcıların %34'ü son bir yılda en az 1 kez düşmüştü ve kadınlar anlamlı olarak daha fazla düşmekteydi. Erkek katılımcılar anlamlı olarak daha iyi denge skorlarına sahipti. Hastaların %41'i Berg denge testine göre orta derece düşme riskine, %66'sı Tinetti testine göre orta ve yüksek düşme riskine, zamanlık kalk yürü testine göre %63'ü yüksek düşme riskine sahipti. Düşen katılımcıların denge skorları, düşmeyenlere göre anlamlı olarak kötüydü. Berg denge testi skoruna göre orta derece riskli gruptaki bireyler, düşük riskli gruptaki bireylere göre anlamlı olarak daha fazla düşmekteydi. Berg Denge Testi skorları ve Tinetti denge-yürüyüş-toplam skorları; tekrarlayan düşme olan hastalarda anlamlı olarak düşüktü.Çalışmamızın sonucunda; 65 yaş üstü tüm bireylerin, rutin muayenelerinde denge değerlendirilmesinin de mutlaka yapılmasının, düşme yönünden riskli bireyleri erken saptamada yararlı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Approximately one-third of people over the age of 65 at least once each year falls. The incidence of falling increases with age and the elderly, fractures, soft tissue injuries such as head trauma or serious injury, fatal or lead to impair quality of life. Balance disorders are a major cause of falls in the elderly. In this study we aimed to evaluate the status of the balance of people over the age of 65.For this reason, 68 people were admitted to our clinic were included in the study. Dynamic balance of individuals Berg balance test, Tinetti balance and gait test, test-time Stand Walk, static equilibrium tandem Romberg, Romberg test, and stand on one leg test. In our study, our group of patients according to tests used to evaluate the balance of the risks of falling were analyzed. Balance assessments nothing to do with demographic characteristics were investigated. Low, medium and high risk showing the number and percentage of cases evaluated. In addition to the decrease in the balance tests investigated the relationship status.34% of respondents had experienced at least 1 over the last year and significantly more women falling. Male participants had significantly better scores in the balance. According to 41% of patients with a moderate risk of falling Berg balance test, 66% of medium and high risk of falling by the Tinetti test, according to the test-time Stand Walk had a 63% higher risk of falling. Bargain balance scores of the participants, those who do not significantly worse. Berg balance test score and moderate-risk group of individuals, based on a low-risk group was significantly more individuals falling. Tinetti balance Berg Balance Test scores and total scores of walk-in, was significantly lower in patients with recurrent falls.As a result, all individuals over the age of 65, must also conduct routine examinations, assessment of balance, we think would be useful in early diagnosis of individuals with risk factors for falls.