Toplumun sağlık çalışanlarına yönelik şiddete bakış açısı
Public point of view for the increasing violance towards health workers
- Tez No: 329860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET AL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
TOPLUMUN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDETE BAKIŞI AÇISI Dr. Emine SARCAN Uzmanlık Tezi, Acil Tıp Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Behçet AL Haziran-2013, 109 Sayfa AMAÇ: Bu çalışmada toplumun sağlıkta artan şiddete bakış açısını, şiddet ile olan ilişkilerini, şiddetin nedenlerini ve şiddetin önlenebilmesi için yapılabilecekleri araştırdık. MATERYAL VE METOT: Çalışma Kasım 2012 ve Şubat 2013 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı tarafından Gaziantep il merkezinde yapıldı. Toplam 33 sorudan oluşan bir anket toplumun genel yapısını oluşturan ve sağlık çalışanı olmayan 1600 katılımcı ile yüz yüze görüşülerek yapıldı. İstatistiksel olarak Ki-kare ve Yates düzeltmeli Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
PUBLİC POİNT OF VİEW FOR THE İNCREASİNG VİOLANCE TOWARDS HEALTH WORKERS Dr. Emine SARCAN Recidency Thesis, Department of Emergency Medicine Supervisor: Assoc. Dr. Behçet AL June-2013, 109 Pages AIM: In this study we researched the public point of view towards the increasing violence in health, their relationship with violence, the reasons for violence and what could be done to prevent it. MATERIAL AND METHOD: This study was performed between November 2012 and February 2013 in Gaziantep city center by The Emergency Department of Gaziantep University Medical Faculty. A survey consisting of 33 questions was performed with 1600 participant close to the general structure of the population face to face. Chi-square and Yates correction Chi-square test were used.