Busulfan ve busulfan+propolis uygulanmış gebe sıçanlardan doğan erkek sıçanların testislerinin mikroskobik olarak incelenmesi
The microscopical examination of testes of male rats arising from the pregnant rats that were given busulfan and busulfan+propolis
- Tez No: 329861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK BURUKOĞLU DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Busulfan (1,4-butandiol dimetansülfonat) kronik miyeloid lösemi tedavisinde sıklıkla kullanılan ve teratojen olarak da bilinen antineoplastik bir ilaçtır. Propolis ise, bal arıları tarafından üretilen antioksidan, antiinflamatuvar, antibakteriyel, nöroprotektif ve tümörosidal etkileri kanıtlanmış doğal bir maddedir. Bu çalışmada busulfan uygulanmış gebe sıçanlardan doğan erkek yavruların testisleri üzerinde busulfanın oluşturduğu hasarda propolisin etkisini incelemeyi amaçladık.Bu çalışmada, 40 adet Spraque-Dawley türü gebe sıçandan doğan erkek sıçanların tamamı kullanıldı. Deney hayvanları her grupta 10 sıçan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı: kontrol, busulfan, propolis ve busulfan+propolis. Kontrol grubundaki gebe sıçanlara gebelik süresince 0.15 ml DMSO, busulfan grubundaki gebe sıçanlara gebeliğin 15. gününde 10mg/kg busulfan, propolis grubundaki gebe sıçanlara gebelik süresince her gün 50mg/kg propolis, busulfan+propolis grubunu oluşturan gebe sıçanlara gebelik süresince her gün 50mg/kg propolis ve gebeliğin 15. gününde 10mg/kg busulfan uygulandı. Tüm gruplardaki gebe sıçanlardan doğan erkek yavrular 30, 40 ve 50. günlerde anestezik madde uygulanmasının ardından kesildi. Testisler doku takip işlemi için Bouin ve formaldehit çözeltileri içerisine alındı ve rutin histolojik işlemlerden sonra bloklandı. Elde edilen parafin bloklardan 3 ?m kalınlığında seri kesitler alındı ve kesitler Hematoksilen+Eozin ve Periyodik Asit-Schiff+Hematoksilen ile boyanarak mikroskobik incelemeleri yapıldı.Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre, kontrol grubundan doğan erkek sıçanların testislerinde normal histolojik yapı, busulfan uygulanmış gebe sıçanlardan doğan erkek sıçanların testislerinde yoğun spermatogenetik hücre hasarı, busulfan+propolis verilen grupta ise azalmış hücre hasarı gözlendi.Sonuçta, busulfanın yavru erkek sıçanların testisleri üzerinde toksisiteye yol açtığı, propolisin ise busulfanın testislerde oluşturduğu bu hasarı azalttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Busulfan (1,4-butandiol dimetansulfonate) is a antineoplastic drug that is also known as a teratogen and frequently used for treatment of chronic myeloid leukemia. Propolis produced by honeybees, is a natural substance whose effects of antioxidant, anti-inflammatory, antibacterial, neuroprotective and tumoricidal were proved. In this study, we aimed to investigate the effect of propolis on testicular damage in male rats arising from pregnant rats that were administered by busulfan. In this study, all of the male rats arising from 40 pregnant Sprague-Dawley rats were used. Experiment animals were divided into 4 groups including 10 pregnant rats: control, busulfan, propolis and busulfan+propolis. Pregnant rats which are in the control group was given 0.15 ml DMSO every day during pregnancy, 10 mg/kg busulfan was given to the pregnant rats on the 15th day of the pregnancy in busulfan group, for the pregnant rats in propolis group 50 mg/kg propolis was given every day during pregnancy and for the busulfan+propolis group, 50 mg/kg propolis was given every day while 10 mg/kg busulfan was given on 15th day of the pregnancy. All the male rats arising form the pregnant rats are disacrified after the administration of anesthetic substance on 30, 40 and 50th postpartum day. Testes were put into Bouin and formaldehyde solutions for tissue tracking process and blocked after the routine histological procedures. Serial sections with a 3 ?m thickness were taken from these paraffin blocks and microscopical examinations were done on sections stained with Hematoxylene+Eosin and Periodic Acid-Sciff+Hematoxylene. According to the findings of this study, normal histological structure was obtained in control group while intense spermatogenic cell damage on the testes of male rats arising from the pregnant rats treated with busulfan was seen also reduced cellular damage was found in busulfan+propolis group.As a result, it?s seen that busulfan caused toxicity on offspring male rats, while propolis reduced the damage on the testes caused by busulfan.