Prostat kanser hücre kültürü üzerine acorus calamus bitki ekstraktının etkisi
Plant extract of acorus calamus effect on prostate cancer cell culture
  1. Tez No: 329863
  2. Yazar: HALİT BUĞRA KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Prostat kanseri Türkiye?de erkekler arasında en yaygın olarak teşhis edilen kanser türüdür ve kanser nedeniyle ölümlerde erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Prostat kanserinde vasküler endotelyal büyüme faktör-A?nın (VEGF-A) tek başına en önemli anjiogenik faktör olduğu düşünülmektedir. Apoptotik süreçte yer alan poli-(ADP-riboz) polimeraz?ın (PARP) yıkılımı apoptotik süreç markırı olarak kullanılmaktadır. Acorus Calamus?un anti-kanserojen etkisi ile birlikte çeşitli tıbbi özelliklere sahip olduğu uzun yıllardır özellikle Asya?da kabul edilmektedir. Çalışmamızda acorus calamus kökünün etanolik ekstraktının insan prostat kanser LNCaP hücre dizisinde hücre çoğalmasına, anjiogeneze ve apoptozise olası etkileri in vitro ortamda çalışıldı. Ekstraktın hücrelerin çoğalması üzerine etkisinin ve inhibitör konsantrasyon %50 (IC50) düzeyinin belirlenmesi amacıyla hücreler 24 ve 48 saat boyunca 0, 250, 500, 750, 1000 ve 1250 µg/ml ekstrakt konsantrasyonlarıyla muamele edildi. Bu konsantrasyonlardaki ekstraktlar 24 ve 48 saatte LNCaP hücre yaşayabilirliğini kontrolle karşılaştırıldığında doza ve zamana bağlı olarak %44?lere kadar azalttı. 24 saat sonra 750 µg/ml ekstrakt konsantrasyonunda bölünmüş PARP düzeyinde %180 oranında anlamlı bir artış gözlenirken 48 saat sonrası 500 ve 750 µg/ml ekstrakt konsantrasyonlarında bölünmüş PARP düzeyleri sırasıyla %198 ile %244 oranlarında bulundu. VEGF-A protein ve gen ekspresyon miktarlarında 24 saat sonra anlamlı bir farklılık bulunmazken 48 saat sonrası 750 µg/ml ekstrakt konsantrasyonunda VEGF-A protein ve gen ekspresyonu düzeyleri sırasıyla 142 pg/ml ve %6 olarak bulundu. Bu çalışma acorus calamus kökünün etanolik ekstraktının zaman ve doz bağımlı olarak güçlü bir anti-kanser, anti-anjiogenik ve apoptotik etkileri olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common cancer diagnosed among men in Turkey and second leading cause of the cancer death in Turkish men behind only lung cancer. Vascular endothelial growth factor-A (VEGF-A), thought to be the single most important angiogenic factor in prostat cancer. Poly-(ADP-ribose) polymerase (PARP) involved in apoptotic process and cleavage of PARP serves as a marker of cells undergoing apoptosis. Acorus calamus have long been considered to have anti-carcinogenic and medicinal properties especially in Asia. We examined whether ethanolic extract of acorus calamus root affects the survival of prostate cancer LNCaP cells and induces apoptosis and angiogenesis of these cells in vitro. Cells were incubated during 24 and 48 hours with 0, 250, 500, 750, 1000 ve 1250 µg/ml doses of extract to determine the effect of the extract on the cells proliferation and inhibitor concentration 50% (IC50) value. Extract with these concentrations reduced the number of LNCaP living cells up to 44 % as compared to the control at dose and time dependent manner at 24 and 48 hours. Meanwhile, significantly increased by 180% had been observed in cleaved PARP after 24 hours at 750 µg/ml extract concentration, and after 48 hours cleaved PARP levels at 500 and 750 µg/ml extract concentrations were found %198 and %244, respectively. There were no significantly differences at protein and gene expression amounts of VEGF-A after 24 hours, but after 48 hours VEGF-A protein and gene expression amounts at 750 µg/ml extract concentrations were found 142 pg/ml and 6%, respectively. The present study reveals the possibility that ethanolic extract of acorus calamus root posseses a dose and time dependent anticancer, apoptotic and anti-angiogenic properties.