Kapsaisin uygulanmış insan prostat kanser hücre hattında (PC3) AgNOR protein düzeylerinin belirlenmesi
Determination of AgNOR protein levels in the human prostat cancer cell line (PC3) applied with capsaicin
  1. Tez No: 489779
  2. Yazar: EMRE BUĞRAHAN ÖZMERDİVENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ERÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Biz bu çalışmada; kırmızı biberin bir kompanenti olan farklı dozlardaki kapsaisinin insan prostat kanser hücresi olan PC-3 hücre hattında (ATCC® CRL1435™) AgNOR proteini sentezi üzerine etkisini tespit etmeyi planladık. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Hücre Kültürü laboratuvarında ticari olarak alınan PC-3 hücre hattı kültüre edilerek, logaritmik üreme fazında olan aktif hücreler 5 gruba ayrıldı. Bu hücrelerden ilk gruba hiçbir madde uygulanmazken, aktif hücrelerin bulunduğu diğer 4 gruba farklı dozlarda (25uµ, 50 uµ, 100 uµ, 200 uµ) kapsaisin uygulaması yapılmıştır. Bu grupların her biri için preperatlar hazırlanıp, Ag-NOR boyama işlemi uygulandı. Daha sonra; PC-3 hücre hattındaki hücrelerde ortalama AgNOR sayısı ile toplam AgNOR alanı/Çekirdek (TAA/ÇA) alanı değerleri hesaplanmıştır.Yapmış olduğumuz çalışma sonucunda, hiçbir madde uygulanmamış PC-3 hücre hattı ile farklı konsantrasyonlarda (25uµ, 50uµ, 100uµ ve 200 uµ) kapsaisin uygulanmış PC-3 hücre hattı karşılaştırıldığında, hem TAA/ÇA hemde Ortalama AgNOR sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulundu (sırasıyla X2: 13,903 , p=0,009 ; X2: 83,716 , p=0,000). Farklı konsantrasyonlarda 25 uµ, 50 uµ, 100 uµ ve 200 uµ kapsisin uygulanmış PC-3 hücre hattı gruplarının kendi içerisinde ikili kıyaslaması yapıldığında; 25 uµ konsantrasyonda kapsaisin uygulanmış PC-3 hücre hattı ile 50 uµ ve 100 uµ konsantrasyonda kapsaisin uygulanmış PC-3 hücre hattı grubu ortalama AgNOR sayısı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık variken, diğer uygulama yapılmış grupların ortalama AgNOR sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı. Buna ilaveten uygulama yapılmış grupların TAA/ÇA değerleri arasında doz artışına bağlı bir azalma olmasına rağmen bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Buda bize belli bir miktara kadar kapsaisinin insan prostat kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu, bunun için doz konsantrasyonunun ve saflık derecesinin önemli olduğunu, aynı zamanda tedavi stratejisi ve hastalığın prognozu hakkında bilgi edinebilmek için AgNOR yönteminin indirek bir belirteç olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; we planned to determine the effect of different doses of capsaicin, a component of red pepper, on AgNOR protein synthesis in the human prostate cancer cell line PC-3 (ATCC® CRL1435 ™). The PC-3 cell line, which is commercially available, is cultured in the Cell Culture Laboratory of Medical Faculty, Medical Genetics Department in Düzce University and the active cells in the logarithmic growth phase are divided into 5 groups. While no substance was applied to the first group of these cells, the other 4 groups including active cells were exposed with capsaicin at different doses (25uµ, 50uµ, 100uµ ve 200 uµ). Slides were prepared for each of these groups and Ag-NOR staining were performed. Then mean AgNOR number and total AgNOR area /nuclear area (TAA/NA) values were calculated in PC-3 cell line. As a result of our study, there was a statistically significant difference between the PC-3 cell line with no agent applied and the PC-3 cell line (25uµ, 50uµ, 100uµ ve 200 uµ) applied with capsaicin at different concentrations for both TAA/NA and mean AgNOR number (X2: 13,903 , p=0,009 and X2: 83,716 , p=0,000), respectively. When binary comparisons of PC-3 cell line groups that have been applied with capsaicin at different concentrations (25uµ, 50uµ, 100uµ ve 200 uµ) are performed, there was a statistically significant difference between the PCN-3 cell line applied with 25 uµ concentration and both of 50 uµ and 100 uµ concentration capsaicin for the mean AgNOR numbers but there was not a statistically significant difference among mean AgNOR numbers of the other treated groups. In addition, although there was a dose-related decrease among TAA/NA values of the administered groups, this increase was not statistically significant. This shows us that a certain amount of capsaicin has a protective effect against human prostate cancer and the dose concentration and degree of purity are important for this, also the AgNOR method can be used as an indirect marker to obtain knowledge about the treatment strategy and the prognosis of the disease.