Düzce ili yığılca ilçesinde patolojik elektrokardiyografi bulgularının prevelansı
The prevalence of pathological electrocardiography findings in Duzce, yigilca region
  1. Tez No: 329864
  2. Yazar: AHMET KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TÜRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç Aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar (KVH) tüm dünyada en sık ölüm sebebidir. Anormal elektrokardiyografi (EKG) bulguları, kısa dönem kardiyovasküler risk için öngördürücüdür. Türk yetişkinlerinde anormal EKG bulgularının sıklığı ile ilgili eksik olan ulusal epidemiyolojik verilere katkı sağ-lamayı amaçladık.Yöntem Türkiye?nin batı Karadeniz bölgesindeki 18 yaş üstü Türk yetişkinlerinde anormal EKG bulguları ile aritmilerin prevelansı araştırıldı. Bu büyük epidemiyolojik gözlemsel kohort çalışmada 2239 kişi 1 kez çekilen 12 derivasyonlu istirahat EKG ile tarandı. EKG?de patolojik Q dalgaları, eksen sapması, yüksek R amplitüdü, ST-T değişiklikleri, atrioventriküler (AV) bloklar, interventriküler (İV) bloklar, aritmiler ve düşük QRS gerilimi gibi EKG parametreleri değerlendirildi. EKG bulguları, Minnesota kodlama sistemine göre sınıflandırıldı. Bulgular Ortalama yaş 50 ± 15 (18-92 yaş) olarak saptandı. Yaş ayarlaması yapılarak 40 yaş üzerindeki bireylerde anormal EKG ile aritmilerin prevelansı sırasıyla; patolojik Q dalgası % 2.06, sol aks sapması % 9.64, yüksek R amplitüdü % 6.57, ST segment depresyonu % 2.01, T negatiflikleri % 3.25, sol dal bloğu % 2.63, ekstrasistoller % 3.26 ve atrial fibrilasyon % 2.01 olarak saptanmıştır. Sonuç Bu gözlem, son 20 yılda Türkiye?de arteriyel hipertansiyon, koroner arter hastalığı ile atrial fibrilasyon prevelansının artış eğiliminde olduğunu göstermektedir. Anahtar kelimeler Elektrokardiyografi, epidemiyoloji, Türk yetişkinleri
Özet (Çeviri)
Aim Atherosclerotic cardiovascular disease (CVD) is the leading cause of death worldwide. Abnormal electrocardiography (ECG) findings are predictors of short-term cardiovascular risk. We aimed to contribute lacking national epidemiologic data regarding the prevalence of abnormal ECG findings in Turkish adults. Method The prevalence of abnormal ECG findings and arrhythmias were investigated in the west Black sea region of Turkey. A total of 2239 subjectsover 18 years old were examined with 12 derivation resting ECG in this large epidemiological observational cohort study. Pathological Q waves, axis deviation, high R amplitude, ST-T changes, atrioventricular (AV) blocks, intraventricular (IV) blocks, arrhythmias and low QRS voltage were interpretated as ECG parameters. ECG findings were classified according to the Minnesota coding system.Findings Mean age was 50 ± 15 (age= 18 to 92). Age-adjusted (over 40 years old) prevalence of abnormal ECG findings and arrhythmias were detailed in the following respectively; pathological Q waves 2.06 %, left axis deviation 9.64 %, high R wave amplitude 6.57 %, ST segment depression 2.01 %, T inversion 3.25 %, left bundle branch block (LBBB) 2.63 %, extrasystoles 3.26 % and atrial fibrillation 2.01 %. Conclusion This observation reveals the increasing trend of the prevalence of arterial hypertension, coronary artery disease (CAD) and atrial fibrillation in the last two decades in Turkey. Key words Electrocardiography, epidemiology, Turkish adults