Hepatit B virüs infeksiyonlu olgularda cilt testleri ile ölçülen hücresel immünitenin lenfosit subpopulasyonu ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 32987
  2. Yazar: İSMAİL YAŞAR AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. PEKCAN DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Sitopatik olmayan Hepatit B Virüsü'ne (HBV) bağlı infeksiyonun patogenezinde, başka mekanizmalar aranmış ve patogenezde immün mekanizmaların rol aldığı yolunda önemli veriler elde edilmiştir. Çalışmaya alınan 69 hastanın 27'si akut HBV infeksiyonu, 19'u HBsAg taşıyıcısı ve 23!ü kronik HBV infeksiyonu olarak seçilmiş ve 36 sağlıklı gönüllü de çalışma için kontrol grubu olarak seçilmiştir. Çalışmamız CMI (Cell-Mediated Immunity) multi-test Aygıtı ile değerlendirilen hücresel immünite durumunun flow sitotometrik analiz ile saptanan lenfosit subpopülasyonu arasındaki bağıntıyı araştırmak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the pathogenesis of infection due to Hepatitis B Virus (HBV) which is not a cytopathic virus, other mechanisms have been investigated as a cause of hepatocellular injury, and marked findings have been achieved on the subject that immune mechanisms enrolled in its pathogenesis. In 69 patients, chosen as study group, 27 were acute HBV infection, 19 carrier of HBsAg, 23 chronic HBV infection, and 36 healthy volunteers have been chosen as control group for study group. The study was carried out to investigate the relation between cellular immune status defined by CMI (Cell-Mediated Immunity) multi-test device and lymphocyte sub population detected by flow cytometric analysis.