Akut ve kronik HBV infeksiyonunda PreS1 Ag ve anti-PreS2 antikorlarının HBV-DNA ile ilişkisinin araştırılması
Correlation between HBV-DNA and PreS1 antigen and antibodies to PreS2 in acute chronic HBV infection
  1. Tez No: 32989
  2. Yazar: ALTUĞ BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada akut ve kronik hepatit B virüs (HBV) infeksiyonu saptanan olguların serum HBV-DNA düzeyleri ile PreSİ Ag ve Anti-PreS2 antikorları arasındaki ilişki araştırıldı. 259 akut ve 265 kronik HBV infeksiyonu tanısı konulan 524 olgunun yer aldığı çalışma grubunda immün dot hibridizasyon yöntemi ile HBV-DNA, ELA ile PreSİ Ag ve Anti-PreS2 antikorları ölçüldü. Akut HBV infeksiyonlu olgulardan serum örnekleri infeksiyonun başlangıcında 3. ve 6. aylarda alındı. İnfeksiyonun başlangıcında % 96.1 oranında pozitif bulunan HBV-DNA, 6. ayda % 5.2' ye kadar geriledi. Pre-Sl Ag pozitiflik oranı ise % 93.4'den % 20.9' a gerilerken, Anti-PreS2 antikorların pozitiflik oram ise % 22.8' den % 75.3 'e yükseldi. Kronik HBV infeksiyonlu olguların ölçümleri biyopsi sırasında alman kan örneklerinde yapıldı.Bu olguların histopatolojik olarak 132' sinde Asemptomatik taşıyıcılık bulguları (AST), 69' unda kronik persistant hepatit (KPH), 57 ' sinde kronik Aktif Hepatit (KAH) ve 7 ' sinde siroz (S) saptandı. KAH li olgularda HBV-DNA pozitiflik oram % 80.7, Pre-Sl Ag pozitiflik oranı % 77.1 bulunurken, AST' li olgularda Anti-PreS2 antikor pozitifliği % 71.9 bulundu. Çalışmada sonuç olarak serum HBV-DNA düzeyi ile Pre-Sl Ag arasında doğru ilişki olduğu gözlendi. Anti-PreS2 antikor pozitifkğinin ortaya çıkması ile infeksiyonun iyileşmesi arasında doğru orantı olduğu izlendi, özellikle akut HBV infeksiyonu geçiren olguların infeksiyonlanmn sınırlandırılması ile serum HBV-DNA' nın ölçülebilir sınırın altına düştüğü ve Pre-Sl Antijenemisinin de HBV-DNA ile birlikte azalırken Anti-PreS2 antikorlar pozitiflik oranının artarak ortaya çıktığı gözlendi. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY CORRELATION BETWEEN HBV-DNA AND PreSl ANTIGEN AND ANTTBODHCS TO PreS2 IN ACUTE CHRONIC HBV INFECTION In this survey, during the clinical course of acute and chronic HBV infections correlation between PreSl Ag and antibodies to PreS2 (anti-PreS2) hepatitis B virus DNA and were studied. The presence of hepatitis B Virus DNA in sera from 259 acute and 265 chronic cases was studied by immunodot hybridisation assay. PreSl Ag and Anti-PreS2 in sera by a specific monoclonal antibody in a solid phase EIA assay. In acute HBV infections sera were collected at the primary diagnosis of the infection, at third and sixth months of infection. At the beginning of acute infection HBV-DNA was positive in 96.1 % of the cases, decreased to 5,2 % at sixth mount of infection. In a similar way PreSl Ag positivity moved from 93.5 % to 20.9 %, where anti-PreS2 positivity increased from 22.8 % to 75.3 %. In chronic HBsAg carriers blood samples were collected at the site of biopsy. Among 265 chronic cases histopathological evaluation implied 132 asymptomatic carriers (AC), 69 chronic persistent hepatitis (KPH) 57 chronic active hepatitis (KAH) and 7 cirrhosis. In cases with KAH the HBV DNA and PreSl Ag positivity found to be 80.7 % and 77.1 % respectively, where in AC cases anti-PreS2 positivity were 71.9%. The results indicate that HBV-DNA was significantly associated with the presence of PreSl Ag. Also anti-PreS2 positivity correlates with recovery from acute HBV infection. In recovery from acute HBV infection elimination of HBV-DNA from sera of the patients, correlates with PresSl Ag elimination where Anti-PreS2 appears with correlation to recovery from acute infection. 68