Venöz yetmezlik tedavisinde endovenöz obliterasyon teknikleri uygulanan ve klasik stripping operasyonu yapılan hastaların uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of endovenous obliteration techniques and stripping operations in the treatment of venous insufficiency
  1. Tez No: 825372
  2. Yazar: NUR DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Alt ekstremite venöz yetmezliği ve buna bağlı oluşan varisler, toplumda oldukça sık rastlanan (%20-40), yaşam kalitesini bozan ve bazı durumlarda ciddi komplikasyonlara da yol açabilen önemli bir sağlık problemidir. Yüzeyel venöz yetmezlik ve varislerin tedavisinde uzun süredir cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin genel veya spinal anestezi, hastanede kalış süresinin daha fazla olması, artmış komplikasyonlar gibi dezavantajları vardır. Bu dezavantajları ortadan kaldırabilmek için yeni tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmuştur. Yüzeyel venöz yetmezlik ve varis tedavisinde son yıllarda endovenöz obliterasyon teknikleri cerrahiye alternatif en güncel tedavi yöntemleridir. En önemli avantajları, lokal anestezi altında yapılması, ağrısız olması, yara-kesi izi olmaması ve işlemden hemen sonra hastanın ayağa kalkıp yürüyebilmesidir. Bu avantajları nedeniyle EVLA VE RFA yöntemi kısa sürede tüm dünyada venöz yetmezliğin giderilmesinde ilk seçilecek tedavi yöntemi durumuna gelmiştir. Çalışmamızda da yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (BMI), bilateral alt ekstremiteye tedavi uygulanıp uygulanmaması, SFJ'de ölçülen VSM çapı, EVLA uygulanan hastalardaki enerji miktarı(980 nm ya da 1470 nm olması), rekürrens, venoaktif ilaç kullanımı, kompresyon tedavisi kullanımı, postoperatif ağrı (VAS: vizüel analog skala), parestezi ve ekimoz durumu, işlem sonrası normal hayata dönüş süresi, postoperatif hiperpigmentasyon, yara enfeksiyonu, EHİT (endovenöz ısı ile indüklenen tromboz) varlığı, pulmoner tromboemboli varlığı, tedavi öncesi ve sonrası QoL (yaşam kalitesi SF-36 formları ile saptandı.), tedavi öncesi ve sonrası CEAP klasifikasyonu, Doppler USG de reflü varlığı ve reoperasyon durumları göz önünde bulundurularak farklı tekniklerin uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
To compare the effectiveness of vena safena magna stripping surgery,EVLA and RF ablation treatment choices in reducing symptoms for grade III-IV superficial venous insufficiency. 832 patients with grade III-IV superficial venous insufficiency and CEAP 2,Ep (primer),As1-3(superficial varicous vein),Pr (reflux) analysed in this prospective randomized trial. Age, gender, BMI, bilateralite, VSM diameter at saphenophemoral junction, energy type in EVLA (980 nm or 1470 nm), recurrence, venoactive drug and compressive stockings usage, postoperative pain measured with VAS, parestesia and echymosis, return to normal life, postoperative hiperpigmentation, wound infection, EHIT, pulmonary thromboembolism, QoL and CEAP classification befor and after treatment criterias are used to compare technics.