Maligniteli hastalarda sitomegalovirus antikor seroprevalansının incelenmesi
The investigation of anti-cytomegalovirus antibody seroprevalance in patients with malignant diseases
  1. Tez No: 32990
  2. Yazar: BÜLENT AHMET BEŞİRBELLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu çalışmada maligniteli hastalar ile sağlıklı populasyon arasındaki CMV antikor seroprevalansı karşılaştırılarak bu iki grup arasındaki, CMV ile karşılaşma oranı farkı ortaya konmaya çalışıldı. Bu amaçla, malignite tanısı konmuş olan 1 8 ' i çocuk, 92'si erişkin toplam 110 hasta ve 1 8 * i çocuk, 105'i erişkin toplam 123 sağlıklı bireyin serumunda anti-CMV IgG ve anti-CMV IgM antikorları araştırıldı. Seroprevalans açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Fakat gruplar arasında ve grupların kendi içlerinde çeşitli parametreler kullanılarak anti-CMV IgG titre ortalamaları karşılaştırıldığında hastalardaki titre ortalamaları, sağlıklı bireylerdeki ortalamalara oranla, anlamlı derecede daha yüksek olarak bulundu. Bu sonuç, hastalarda sağlıklı bireylere oranla CMV reinfeksiyonları veya reaktivasyonlarının çok daha sıklıkla oluştuğunu göstermektedir. CMV'nin kendisi haşlıbaşına immünsüpressif bir ajandır. Bunun sonucunda bakteriyel ve fungal infeksiyonların sıklığında ve şiddetinde artmaya neden olur. Dolayısı ile maligniteli hastalarda sık görülen ve ölümlerin çoğunda rol oynayan infeksiyonların bir kısmının altında CMV infeksiyonlarının yattığı kanısına varılmıştır. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INVESTIGATION OF ANTI-CYTOMEGALOVIRUS ANTIBODY SEROPREVALANCE IN PATIENTS WITH MALIGNANT DISEASES In this survay, antibodies to cytomegalovirus (CMV) in both healthy subjects and patients with malignant diseases studied for indicating seropositivity differances in both groups. Antibodies to CMV in IgG and IgM classes were searched in 18 childrens and 92 adults (110 patients totally) with various forms of malignant diseases and in 18 children, 105 adult healty subjects (123 subjects totally). No difference observed in both groups for antibody positivity to CMV. When different parameters employed in each group the mean titers of antibodies to CMV IgG were found to be statistically significent in increasing manner, compared to control subjects. This result shows that reinfection or reactivation of CMV infection was more relevant in patients with malignant diseases. CMV, itself being an immunosupressive agent induces more frequent and exacerrebated opportunistic bacterial and fungal diseases may play an important cause for the deaths in cases with malignant diseases. 29