Düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlara verilen 50 mikrogram folik asit desteği uygun mudur
Düşük doğum ağirlikli yenidoğanlara verilen 50 mikrogram folik asit desteği uygun mudur
- Tez No: 329911
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KÜÇÜKÖDÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Bu çalışmada düşük doğum ağırlıklı (DDA) bebeklere folik asit (FA) takviyesinin gerekliliği, hangi dozun uygun olduğu ve anne sütünün folat içeriğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi?nde 01.01.2012-31.09.2012 tarihleri arasında izlenen 141, DDA bebek prospektif olarak değerlendirildi. Bebeklerin birinci gün serum ve eritrosit içi folat (EİF) seviyeleri alındıktan sonra izlemde 12 bebek FA alamadı, 46 bebek 25 µg, 39 bebek 50 µg, 44 bebek 75 µg FA desteği aldı. Birinci ay sonunda kontrol serum ve EİF seviyeleri bakıldı. Annelerin doğumdan sonraki 48 saat içinde serum- EİF ve üçüncü günde sütlerindeki folat seviyeleri ölçüldü. Bebeklerin ne ile beslendiği, maternal FA, sigara ve alkol kullanımı kayıt edildi. Bulgular: 141 DDA'lı bebeğin ortalama doğum ağırlığı 1788,2±478,4 g, ortalama gebelik süresi 33,5±2,9 hafta idi. Bebeklerin birinci gündeki ortalama serum ve EİF seviyeleri sırasıyla 21,2±12,2 ng/ml, 922,7±460,7 ng/ml idi. Annelerin ortalama serum ve EİF seviyeleri sırasıyla 12,6±7,5 ng/ml ve 852,3±302,5 ng/ml idi. Anne sütü folat seviyesi 31,4±34,1(ortanca: 17) ng/ml idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine if there is a need to give folic acid to low birth weight babies (LBW); what is the optimum dose for folic acid replacement for these babies and to assess human milk folate levels. Subjects and Methods: We analysed 141 LBW babies prospectively followed in Ondokuz Mayis University Neonatal Intensive Care Unit in between 01.01.2012-31.09.2012. After taking blood for plasma and red blood cell (RBC) folate levels on the first day of life, we randomly gave babies 25 µg (46 babies), 50 µg (39 babies), 75 µg (39 babies) folic acid. Twelve babies could not get folic acid supplementation. Blood for control plasma and RBC folate levels were taken at the end of the first month. Mother?s RBC and plasma folate levels within 48 hours of delivery and milk folate levels which were taken on the postpartum third day were analysed. Feeding type of babies, maternal FA, tobacco and alcohol use were also recorded. Results: The mean birth weight and gestational age of babies were 1788,2±478,4 g and 33,5±2,9 weeks, respectively. The mean plasma and RBC folate levels on the first day of life were 21,2±12,2 ng/ml, 922,7±460,7 ng/ml, respectively. The mean plasma and RBC folate levels of mothers were 12,6±7,5 ng/ml ve 852,3±302,5 ng/ml, respectively. Human milk folate level was 31,4±34,1 (median 17) ng/ml.