Patent duktus arteriosusta cerrahi tedavi ve klinik sonuçları
Treatment and clinical results of patent ductus arteri?osus
  1. Tez No: 329953
  2. Yazar: MEHMET TORT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNACETTİN CEVİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Sağlık Eğitimi, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Health Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Patent duktus arteriozus (PDA), santral pulmoner arteriyel sistem ile sistemik arteriyel sistem arasında konneksiyon oluşturan normal bir fetal vaskuler yapı olup, bu anatomik bağlantının postnatal hayatta da devamlılık göstermesi halidir. Duktus arteriosus?taki bu kapanma yolundaki süreç ilk 3 ay içerisinde tamamlanmaz ise artık ?Patent Duktus Arteriosus?dan söz etmek mümkündür. Bu çalışmada Ocak 2001- Aralık 2012 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı?nda Patent Duktus Arteriozus tanısı ile operasyon gerçekleştirilmiş 126 vakaya ait veriler retrospektif olarak taranmıştır. Hastaların yaşları 5 günlük ile 47 yaş arasında değişmekte olup yaş ortalamaları 5.48 (±0,70) olarak bulunmuştur. Bu olguların 60?ü (%47.6) kadın, 66?ü (%52.4) erkektir. Hastaların hastaneye gelişinden itibaren klinik semptomları, fizik muayeneleri, tanıya yardımcı tetkikleri, operasyon türleri ve operasyondan sonraki genel durum ve komplikasyonları taburcu süresine kadar incelenmeye alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların en sık başvuru nedeni başka bir sağlık kuruluşundan tanısı tespit edilip kliniğimize yönlendirmesi sonucu olmuştur. Toplam 126 hastanın 121?ine posterolateral torakotomi yöntemi ile PDA kapatılması sağlanmış olup 5 hastanın eşlik eden diğer doğumsal kardiyak patolojilerine müdahale edilmesi amacıyla median sternetomi ile kardiyopulmoner bypass altında PDA kapatılması sağlanmıştır. Hastalarımızda operasyon öncesi pulmoner arter basınçları, sağ ve sol atriyum çapları ölçümü alınmış ve operasyondan sonraki 1. ay ve 6. ay kontrollerinde operasyona sekonder değişimleri izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Patent ductus arteriosus (PDA), between central pulmonary arterial system and the systemic arterial system forming connections is a normal fetal vascular structure and the persistence of these anatomical connection is the state of postnatal life. İf the ductus arteriosus closing process is not completed within the first 3 months so“patent ductus arteriosus”it is possible to speak of. In this study, January 2001 - December 2012 at Ataturk University, at Department of Cardiovascular Surgery that carried out the operation with the diagnosis of patent ductus arteriosus were reviewed retrospectively with in the data of 126 cases. The Patients' ages were ranged from 5 days to 47 years old and the avarage age 5.48 (± 0.70), respectively. 60 of these cases (47.6%) were female, 66'ü (52.4%) were male. From the arrival of the hospital the patients, clinical symptoms, physical examination, diagnostic tests , the overall situation and the types of operation and postoperative complications were discharged within the period of the study. The most common reason for admission of the patients diagnosed with in other medical facilities have been identified and as a result of the guidance to our clinic. In 121 of 126 patients were operated with posterolateral thoracotomy PDA closure method . the other 5 patients in order to interfere with other accompanying congenital cardiac pathologies PDA closure were provided cardiopulmonary bypass with median sternetomi. Preoperative pulmonary artery pressure, and right and left atrial diameters were measured and than post operative 1 months and 6 months , the secondary changes were observed in controls.