Yoğun bakım ünitelerinde hasta yakınlarının durumluk ve sürekli kaygıları ile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the correlation between state-trait anxiety and life satisfaction of the relatives of patients at intensive care.
  1. Tez No: 329956
  2. Yazar: SALİME AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanarak yoğun bakım hastalarının yakınlarında durumluk-sürekli kaygılarının yaşam doyumları üzerindeki etkisini incelemek ve hasta yakınlarının durumluk-sürekli kaygıları ve yaşam doyumlarının yaş, cinsiyet, öğrenim, iş ve yakınlık durumları, hastalarının durumları, hastaları hakkında aldıkları bilginin sıklığı ve yeterliliği gibi faktörlerle ilişkisini ve görülme sıklığını belirlemeyi ayrıca yoğun bakım hastalarımızı tedavi ederken bu sürecin hasta yakınlarını psikolojik olarak etkileyip etkilemediğini görmeyi ve eğer etkileniyorlarsa yoğun bakım hekimlerinin dikkatini bu konuya çekmeyi amaçladık. Yoğun Bakım Ünitesi?nde tedavi gören hastası olan, 14 yaş ve üzerinde 331 hasta yakını çalışmaya dahil edildi. Hastaların sosyodemografik bilgileri (yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu YBÜ?e yatış sebepleri, GKS, değerleri kaydedildi. Hasta yakınlarının sosyodemografik bilgileri (yaş, cinsiyet, medeni durumu, eğitim ve iş durumu) ile hastası hakkında verilen bilginin verimliliğini sorgulayan ve Yaşam Doyumu ölçeği ile Durumluk ve Sürekli Kaygı ölçeği?ni içeren anket formunu doldurmaları sağlandı. Sürekli kaygı ölçeği puanlarının hasta yakınlarının eğitim düzeyleri değişkenine göre farklılığı istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine effect of state-trait anxiety of relatives of the intense care patients on their life satisfaction by using state-tait Anxiety Scale and Life Satisfaction Scale and establish correlation between state-trait anxiety and life satisfaction of relatives of patients in intense care and factors such as age, gender, education, profession and level of relation, condition of patients, frequency and adequacy of information received about their patients, also understand whether or not treatment given to intense care patients psychologically influences the relatives of patients and if they are influenced, and direct attention of intense care physicians to this matter. 331 relatives of patients treated at intense care unit above the age of 14 were included in this study. Socio-demographic data of patients (age, gender, marital status, level of education) reasons for acceptance to ICU, GKS values were recorded. It was ensured that patient relatives filled out a questionnaire form containing socio-demographic data (age, gender, marital status, education and occupation) and inquiring efficiency of the information received about one?s patient and including Life Satisfaction scale and State-Trait Anxiety scale. Difference in trait anxiety scale scores according to education level of patient relatives was found statistically significant.