Yoğun bakımda yatan hastaların yakınlarının anksiyete düzeyleri ve sosyal destek algıları ile yoğun bakım ünitelerinden memnuniyeti arasındaki ilişki
The anxiety levels and perceived social supports of the relatives of intensive care patients and their satisfaction with intensive care units
- Tez No: 496879
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma yoğun bakımda yatan hastalarının yakınlarının anksiyete düzeyleri ve sosyal destek algıları ile yoğun bakım ünitelerinden memnuniyetlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel tipte gerçekleştirilmiştir Araştırmanın evrenini bir kamu hastanesi yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların yakınları oluşturmuştur. Araştırmaya 250 kişi dahil edilmiştir. Veriler anket, durumluk-sürekli kaygı ölçeği, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği ve yoğun bakımdan memnuniyet ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların durumluk kaygı puan ortalaması 52.4±9.6, süreklilik kaygı puan ortalaması 46.3±8.0, sosyal destek algı puan ortalaması 56.2±17.7 ve yoğun bakım ünitelerinden memnuniyet puan ortalaması 48.0±12.5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational type of study was conducted to determine the level of anxiety and social support perceptions of close relatives of intensive care patients and satisfaction with intensive care units. The population of the study was consisted of relatives of patients in intensive care units of a public hospital. 250 patients' relatives included in the study. Data were collected by questionnaire, state-trait anxiety scale, multidimensional perceived social support scale, intensive care satisfaction scale. Number, percentage, mean, standard deviation, Pearson correlation coefficient were used for data analysis.The participants' social support perception mean score was 56.2±17.7, state anxiety 52.4 ± 9.6, continuity anxiety 46.3±8.0, and intensive care unit satisfaction 48.0±12.5.