Kronik B hepatitli olgularda (Asemptomatik taşıyıcı, persistant hepatit ve aktif hepatit) serum kortizol düzeyi ve prognostik anlamının incelenmesi
Sera Cortisol levels in patients with chronic hepatitis B virus infection (Asymptomatic carriers, persistant hepatitis and active hepatitis) and its prognostic significance
- Tez No: 32998
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Kronik HBV infeksiyonu olan olgularda serum kortizol düzeyini incelemek için HBsAg pozitifliğinin 6 ay sürdüğü 77 hastada HBeAg, anti-HBe markeri araştırıldı, karaciğer iğne aspirasyon biyopsisi ile histopatolojik tanıya gidildi ve kinetik EIA yöntemi ile serum kortizol düzeyleri belirlendi. Serum kortizol düzeyinin prognostik anlamını incelemek için aynı olgular, ikinci 6 ayın sonunda HBsAg, HBeAg, anti-HBe markerleri ve histopatolojik olarak tekrar değerlendirildi. Olguların 48'i asemptomatik HBsAg taşıyıcısı, 9'u KPH'lı, 20'si KAH'lı idi. Kontrol grubu olarak 30 sağlıklı kişi seçildi. Bu kişilerin 1 5 ' i daha önce HBV ile karşılaşmış (anti-HBe pozitif), 15'i ise HBV ile karşılaşmamışdı. Serum ortalama kortizol düzeyi, asemptomatik taşıyıcılarda 12,23±5,71 (ig/dl, KPH'Iılarda 15,09±5,83 u-g/dl, KAH'hlarda 17,12+9,45 |.ıg/dl, HBeAg (+) olgularda 16,00±9,86 M-g/dl, HBeAg (-) olgularda 13,02±5,68 (.ıg/dl, kontrol grubunda 12,08 ±4,02 u.g/dl saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sera Cortisol Levels in Patients with Chronic Hepatitis B Virus Infection (Asymptomatic Carriers, Persistant Hepatitis and Active Hepatitis) and its Prognostic Significance In this survey, prognostik significance of sera Cortisol was studied in 77 chronic HBsAg carriers and correlated with HBeAg, Anti-HBe virus markers, as well histopathological evaluation via liver biopsy. Second line evaluation of the patients were held with similiar parameters comparing the primary sera Cortisol levels with present Cortisol levels, HBeAg, anti-HBeAg status and histopathological changes. Histopathologic evaluation of the patients showed that there were 48 asymptomatic HBV carriers, 9 KPH and 20 KAH. Control group composed of all 30 healthy subjects, 15 of them had not contracted HBV infection while the remainders were anti-HBc (+) with remote HBV infection. Mean sera Cortisol values were 12,23± 5,71 H-g/dl for asymptomatic carriers, 15,09±5,83 jig/dl for KPH, 17,12±9,45 ng/dl for KAH and in HBeAg (+) cases sera Cortisol levels found to be 16,00±9,86 ng/dl, HBeAg (-) cases 13,02±5,68 u.g/dl while I2,08±4,02 (.tg/dl in control subjects.