Kritik bakım hastalarının mortalite ve morbiditesine etki eden faktörler
The factors that affects mortali?ty and morbidity of critical care pati?ents
  1. Tez No: 329973
  2. Yazar: BETÜL BABAGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kritik hasta; genel olarak yaşamsal fonksiyonları stabil olmayan, destek tedavisi altında stabil tutulan, genel durumu kötü olan hastadır. Kritik hasta bakımı son derece zor, stresli, masraflı, uzmanık isteyen bir iştir. Bunun için özel donanım gerekmektedir. Kritik hastaların mortalite ve morbilitesine etki eden faktörler bu hastaların prognozu hastaneye yatış süreleri açısından önemlidir. Bizim bu çalısmamızın amacı acil servise gelen ve yoğun bakıma yatısı uygun görülen kritik hastaların mortalite ve morbilitesini araştırmaktır.Metot: Çalışma süresi içinde kritik yoğun bakım ünitesine 282 hasta yatırıldı ve çalışmaya 110 hasta kabul edildi. Bu hastalar iki gruba ayrıldı. Hastaların vital bulguları, hemogram, biyokimya, kangazı değerleri ile GKS, APACHE-II ve SOFA skorları hesaplanarak kaydedildi. Hastane ve yoğun bakım yatış süresi ile mortalitesi kaydedildi. İstatistiksel analizde ki-kare testi, Fisher'in kesin ki-kare testi, Student t testi, normal dağılıma uymayan nonparametrik verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The patient whose vital functions generally aren?t stable, being hold under backup treatment and bad in general medical concept is critical patient. Care of critically ill patients is extremely difficult, stressful, costly and it requires expertise. It need also special equipment. The factors that affect morbidity and mortality of a critical paitent are important for prognosis and the duration of coming to the hospital. The goal of our study is to explore a patient?s morbidity and mortality who comes to emergency service and whose staying in intensive care is suitable.METHOD: During the period of this study, 282 patients were admitted to the intensive care unit and 110 patients were considered in the study. These patients are seperated in two groups. The patients' vital evidences, hemogram, biochemical values,arterial blood gas values and GKS, APACH- II and SOFA scores are saved after estimating.Staying time in the hospital, intensive care and mortality are saved. İn the statistical analysis, chi-square test, Fisher?s exact chi-square test, student?s t test, Mann-Whitney U test which include comparing the abnormally distributed nonparametric data are applied.