Osteojenik potansiyel açısından trombositten zengin plazma (TZP - platelet rich plasma-PRP) ilave edilmiş kafa kemik parçalarının, kafa kemik tozlarının ve periosteumun karşılaştırılması
Comparison of osteogenic potentials of platelet rich plasma added calvarial bone dust, bone fragments and periosteum
- Tez No: 329991
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SAVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kranial kemik rekonstrüksiyonu özellikle çocuklarda zor bir işlemdir. Alloplastik materyaller bunun için kullanılıyor olsa da otolog kemik greftleri halen en iyi seçenektir. Trombosiztten zengin plazma (TZP) kemik kırığı iyileşmesinde,kemik yapımında ve yara iyileşmesinde etkisi olduğu bilinen bir üründür. Bu çalışmanın amacı kemik formasyonu ve kemik greft yaşayabilrliği açısından TZP eklenmiş periost, kemik tozları kemik parçaları ve bütün kemik gerftini birbiri ile kıyaslamaktı.Kritik boyutta kemik defekti açılan 32 adet rat 4 gruba ayrıldı. Gruplara sırasıyla TZP, TZP+kemik tozları, TZP+kemik parçaları, TZP+ bütün kemik grefti uygulandı. Tüm gruplar 8. Haftada sakrifiye edildi. Histolojik( rezorbsiyon, yabancı cisim reaksiyonu, osteoblastik farlılaşma için immünhistokimya) ve radyolojik (2-5 ve 8. haftalarda çekilen ince kesit tomografi ile defekt alan ölçümü ve kemikleşen alanların dansite ölçümü) parametrelerle kıyaslamalar yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucu Grup-1 ve Grup-2'nin benzer ve Grup-3 ile Grup-4'ün benzer olduğu anlaşıldı. TZP eklenmiş kemik tozlarının olduğu grup ola Grup?2, hiç kemik dokunun olmadığı sadece TZP'nin olduğu Grup-1'e benziyordu. TZP eklenmiş kemik parçaları (Grup?3)ise TZP eklenmiş bütün kemik grefti grubuna (Grup?4) benziyordu. Sonuç olarak TZP eklenmiş kemik parçalarının TZP eklenmiş bütün kemik gerft kadar iyi canlılığını koruduğu ve TZP eklenmiş kemik tozlarının ise rezorbe olup kemik olarak görev yapamadığı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Cranial bone reconstruction is a challenging surgery especially in children. Also alloplastic materials can be used; autogenously bones are the best option. Platelet rich plasma is a well known agent for bone fracture healing, bone formation and also wound healing. The aim of this study was to compare the bone formation and bone viability between PRP added periost, bone dust, bone fragments and whole bone graft.Critical-size cranial bone defects were created in the parietal bones of 32 rats, which had been studied in 4 groups: Only PRP (Group-1), bone dust+PRP(Group-2), bone fragment+PRP (Group-3), and whole bone+PRP(Group-4). All groups were sacrificed during the 8th week. Histological parameters (resorbtion, foreign body reaction, length of live bone, immunohistochemistry for osteoblastic differentiation) and radiologic parameters (defect areas of cranium measured by thin-section CT at 0th, 2nd, 5th and 8th week and density of bone) were compared.Considering bone spicule length and immunohistochemical study Group-3 and Group-4 were the best groups in terms of graft viability (p0, 05). These findings support that PRP added whole bone and PRP added bone fragments can be used to obtain new bone but neither the PRP added bone dust nor the PRP itself can create new bone.