Reservoir geology of the hazro formation in the hazro south-2, Kayayolu-1, Kayayolu-2 and sebyan-2 wells, southeast Turkey
  1. Tez No: 13209
  2. Yazar: S.ATILGAN TOPDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKSENİN ESELLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
HAZRO FORMASYONU'NUN HAZRO GÜNEY-2, KAYAYOLU-1, KAYAYOLU-2 VE SEBYAN-2 KUYULARINDA HAZNE KAYA JEOLOJİSİ TOPDEMİR, S. Atılgan Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Öğretim Görevlisi Göksenin ESELLER 78 sayfa, Şubat 1991 ÖZET Devoniyen yaşlı Hazro Formasyonu Güneydoğu Türkiye Paleozoik istifinin esas kumtaşı hazne kayasıdır. Açılan kuyularda tesbit edilen petrol ve gaz amerelerinden dolayı bu formasyonun hazne kaya potansiyeli olduğu düşünülmektedir. Hazro Güney-2, Kayayolu-1, Kayayolu-2 ve Sebyan-2 kuyularında Hazro Formasyonunun hazne kaya özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Formasyonun litostratigrafik ve kronostratigrafik tanımlanması kuyu loğları kullanılarak yapılmıştır. Formas yonun kırıntılı alt üyesinde gözenekli kumtaşı aralıklarına v -rastlanılmıştır. Bu kumtaşlarında yapılan değerlendirmeler yüzde 5-30 arasında gözeneklilik olduğunu gösterir. Bu kumtaşları kuyu logları kullanılarak deneştirilebilinir. ince kesit çalışmaları bu kumtaşlarının kuvarsarenit olduğunu gösterir. X-Işını Difraktometri ve Electron Taramalı Mikroskobi methodları ile yapılan çalışmalar kuvarsarenitlerde demir dolomit, silika, illit, kaolinite ve klorit otojenik çimento bulunduğunu göstermiştir. Demir dolomit çimento oluştuğu yerde ikincil gözenekliliği oldukça tahrip eder. Illit ise kumtaşlarının geçirgenliliğini azaltır. Anahtar Sözcükler : Hazro, Formasyonu, Güneydoğu Anadolu Paleozoik, Kuyu Logu Analizi, Petrografi, Kumtaşı, Diyajenez, Gözeneklilik. Bilim Kodu : 606.03.03 vı
Özet (Çeviri)
RESERVOIR GEOLOGY OF THE HAZRO FORMATION IN THE HAZRO SOUTH-2, KAYAYOLU-1, KAYAYOLU-2 AND SEBYAN-2 WELLS, SOUTHEAST TURKEY TOPDEMÎR, S. Atılgan Faculty of Engineering Department of Geological Engineering, M.Sc. Thesis Supervisor: Asst.Prof.Dr. Göksenin ESELLER 78 pages, February 1991 ABSTRACT The Hazro Formation, Devonian in age, is the main sandstone reservoir rock in the Palaeozoic sequence of Southeast Turkey. The formation has been considered as a potential reservoir rock because oil and gas traces have been found in the wells drilled. An attempt has been made to asses the reservoir quality of the Hazro Formation using the following wells: Hazro South-2, Kayayolu-1, Kayayolu-2 and Sebyan-2. The lithostratigraphic and chronostratigraphic units of the formation have been studied by means of wire-line logs. Porous sandstone intervals have been established in the lower clastic -iii -member of the formation. Formation evaluation of these porous sandstones indicate porosities varying between 5-30 %. These sandstones can be correlated by using wire-line logs of the wells. Thin section studies show that these sandstones are quartzarenities. The X-Ray Diffractometry (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM) studies have revealed that ferroan dolomite, silica, illite, kaolinite and chlorite are the authigenic cements in the quartzarenities. The ferroan dolomite cement, where it occurs, severely destroys the secondary porosity; while authigenic illite reduces the permeability of the sandstones. Key words : Hazro Formation, Southeast Turkey, Palaeozoic, Formation Evaluation, Petrography, Sandstone Diagenesis, Porosity, Reservoir. Science Code : 606.03.03 IV