Epidural anestezinin akut alt ekstremite iskemi reperfüzyon hasarına etkileri
The effects of epidural anesthesia on acute limb ischemia reperfusion injury in the rabbit model
- Tez No: 330001
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Sıklıkla kardiyak kökenli trombüs, altta yatan periferik arter hastalığına bağlı akut arteriyel tromboz ve proksimal arteriyel anevrizmadan kaynaklanan embolilere bağlı gelişen ve vasküler cerrahi vakalarının önemli bir bölümünü oluşturan akut alt ekstremitesi ciddi morbidite ve mortaliteye neden olur. Epidural anestezinin alt ekstremite dolaşımı üzerine olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, epidural anestezinin akut alt ekstremite iskemi reperfüzyon (İR) hasarı üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Otuzaltı adet Yeni Zelanda tipi erkek tavşan, rastgele 4 eşit gruba ayrıldı. Grup I sham grubu, Grup II İR grubu, Grup III İR + epidural tedavi grubu, Grup IV ise epidural kontrol grubu olarak belirlendi. İR modeli, sağ alt ekstremite femoral arter eksplorasyonu ve inguinal ligaman altından ana femoral arterin klemplenmesi + turnike uygulanması ile 150 dakika iskemi, 120 dakika reperfüzyon ile sağlandı. Epidural kateter kaudal yöntemle L1-L2 seviyesine gelecek şekilde yerleştirildi. Epidural lidokain, bolus dozu takiben toplam İR süresi olan 270 dakika (150 dakika iskemi + 120 dk reperfüzyon) boyunca infüzyon şeklinde verildi. Toplam İR süresi sonunda interlökin-6 (IL-6), tümör nekroz faktör-? (TNF-?) ölçümü için kan, malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ölçümü için gastroknemius kas , immunohistokimyasal değerlendirme için femoral arter ve gastroknemius kas örnekleri alındı.Bulgular: İR grubunda diğer gruplarla karşılaştırıldığında, kas MDA düzeyleri, istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p0.05). Epidural kontrol grubu ile sham grup karşılaştırıldığında ölçülen tüm biyokimyasal değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background : Acute lower extremity ischemia usually develops from cardiac originated trombus, underlying peripheral artery disease related arterial trombus and emboli that sourced from proximal arterial aneurysm. It is the important part of the vascular surgery cases and it causes serious morbidity and mortality. It is known that epidural anesthesia has positive effects on lower extremity circulation. In this study, it was aimed to investigate the effects of epidural anesthesia on acute lower extremity ischemia reperfusion damage.Material and Method: Thirty six male New Zeland rabbits were randomized into four groups either as sham (n=9, Group I), IR (n=9, Group II), IR + epidural treatment (n=9, Group III) group and epidural treatment control (n=9, Group IV). IR model was exposed to 150 minutes of ischemia and 120 minutes reperfusion by right lower extremity femoral artery exploration and main femoral artery clamping under inguinal ligament and with tourniquet. Epidural catheter was placed in the level of L1-L2 via caudal method.Epidural lidocain was given a bolus dose, followed by continuous infusion throughout the total IR period. At the end of the total IR period, blood sampling for measurement of interleukin 6 (IL-6), tumor necrosis factor-? (TNF-?), gastrocnemius muscle sampling for measurement of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and femoral artery and gastrocnemius muscle sampling for histopathological examination were performed. Results: Compared with the other groups, muscle MDA levels were higher in IR group and it was statistically significant (p0.05). In the comparation of epidural control group and sham group, there were no differences was found with in the all biochemical value measurements (p>0.05).