Triple negatif meme kanserinin vücut kitle indeksi ve prognostik faktörlerle olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation between body mass index and triple negative breast cancer and the prognostic factors
  1. Tez No: 330002
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH CEM BÖRÜBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmadaki amacımız, triple reseptör negatif (östrojen, progesteron ve CerbB2 reseptörü negatif) , metastatik olmayan meme kanserli hastalarda vücut kitle indeksi ve diğer prognostik faktörlerin klinik gidiş ve hastalıksız sağ kalım üzerine olan etkisini araştırmaktır. Materyal Metod: 2000?2012 yılları arası N.E.Ü Meram Tıp Fakültesi ` ne ve Hacettepe Üniversitesi Hastanesine başvuran toplam 3481 hasta içinden, triple negatif olan 386 hastadan boy ve kilo bilgilerine ulaşılan 291 evre 1-2-3 hasta değerlendirildi. Metastatik, bilateral meme kanseri olanlar ve erkek hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalar vücut kitle indeksine göre iki gruba ayrıldı: non-obez (VKİ
Özet (Çeviri)
Objective: In this retrospective study, we aimed to evaluate the effect body mass index and other prognostic factors on the clinical course and reccurence free survival on triple receptor-negative (estrogen, progesterone, and CerbB2 receptor negative) non-metastatic breast cancer patients. Materials and Methods: A total of 3481 records of patients with breast cancer were evaluated in NEU Meram Faculty of Medicine and Hacettepe University Hospital between years of 2000 and 2012. 291 of 386 patients with grade 1-2-3, triple negative breast cancer whose height and weight data were available were included. Metastatic, bilateral breast cancer and male patients were excluded. Patients were divided into two groups according to body mass index: non-obese (BMI