Triple negatif meme kanserli olgularda androjen reseptörü ekspresyonu ve prognoza etkisi
Androgen receptor expression in triple-negative breast cancer cases and its effect on prognosis
- Tez No: 751730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN FİDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Triple Negatif Meme Kanserli Olgularda Androjen Reseptörü Ekspresyonu ve Prognoza Etkisi Amaç: Kadınlarda meme kanseri en sık görülen malignite olup, kansere bağlı ölümlerin ikinci sık nedenidir. Triple negatif meme kanseri, agresif klinik ve hedefe yönelik tedavilerin eksikliği nedeniyle daha yüksek nüks ve ölüm riskine sahiptir. Östrojen ve progesteron reseptörü gibi nükleer steroid hormon reseptör ailesinin üyesi olan androjen reseptörünün, son yapılan çalışmalarda triple negatif meme kanserinde iyi prognostik faktör olduğu ortaya koyulmuştur. Hedefe yönelik tedavilerin eksik olduğu bu kanser grubunda androjen reseptörü ekspresyonunun belirlenmesi yeni tedavi seçenekleri açısından önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızda triple negatif meme kanserinde genel sağkalım, hastalıksız sağkalım durumunu, androjen reseptör ekspresyonunun sağkalım durumu ve prognostik faktörlerle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'na bağlı Medikal Onkoloji Polikliniği'ne 2010-2018 yılları arasında başvuran 75 hasta çalışmaya dahil edildi. Triple negatif meme kanseri tanısı alan bu hastaların patoloji sonuçları incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların tümünde genel ve hastalıksız sağkalım durumu, androjen reseptör ekspreyonu, androjen reseptör pozitifliği ile klinik ve patolojik prognostik faktörlerin ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: Hastaların tamamı kadın cinsiyette ve 18 yaş üzeri idi. Yaş ortalaması 52,83 ± 13,2 idi. En geç hasta 32 yaşında, en yaşlı hasta 84 yaşında idi. Vücut kitle indeksi ortancası 26 olarak saptandı. Hastaların %80'inde aile öyküsü yokken, %13,3'ünde aile öyküsü vardı. En büyük tümör çapı 10 cm iken, en küçük tümör çapı 0,1 cm, ortanca değer 2,8 cm olarak saptandı. Hastaların %57'sinde tanı anında lenf nodu tutulumu yokken, %43'ünde lenf nodu tutulumu mevcuttu. Tüm hastalar için 1 yıllık genel sağkalım %97,3 iken, 3 yıllık genel sağkalım %76 olarak saptandı. Tanı anında lenf nodu tutulumu olmayanlarda istatistiksel olarak anlamlı olarak genel ve hastalıksız sağkalım daha uzun bulundu. Hastaların %41,3'ü androjen reseptörü pozitif iken, %58,7'sinin androjen reseptörü negatif idi. Androjen reseptörü pozitif grupta genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım daha uzun olarak bulundu, fakat androjen reseptörü pozitif ve negatif grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,997, p=0,9). Androjen reseptörü pozitif hastaların %41,3'ünde izlemde metastaz gelişmiştir. Androjen reseptörü pozitif olan hastalarda negatiflere kıyasla daha fazla kemik metastazı gelişmiştir (p=0,039). İnvaziv lobüler karsinom tanısı alan 5 hastanın hepsi androjen reseptörü pozitif grupta idi. Histolojik gruplar açısından androjen reseptörü pozitif ve negatif grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Androjen reseptörü pozitif hastalarda tanı anında lenf nodu tutulumu olmayanlarda genel ve hastalıksız sağkalım süresi daha uzundu (sırasıyla p=0,038, p=0,076). Sonuç: Çalışmamızda triple negatif meme kanseri vakalarında androjen reseptörü pozitifliğinin genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım üzerinde olumlu yönde etkileri olduğunu saptadık. Östrojen ve progesteron reseptörü gibi androjen reseptörünün de rutin histopatolojik değerlendirilmeye alınması ile triple negatif meme kanseri grubunda eksik olan hedefe yönelik tedavi grubunda anrojen reseptörünü hedefleyen tedavilerin umut vaat edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Androgen Receptor Expression in Triple-Negative Breast Cancer Cases and Its Effect on Prognosis Objective: Breast cancer is the most seen malignity in females and the second most common cause of cancer-related death. Triple-negative breast cancer has higher recurrence rates and risk of death due to its aggressive nature and lack of targeted therapies. The androgen receptor is a member of the nuclear hormone receptor family, like estrogen and progesterone receptors, which was reported as a good prognostic factor in triple-negative breast cancer. Determining the androgen receptor expression has an essential role in new therapeutic options for this cancer group, which lacks targeted therapies. In this study, we aimed to analyse the overall survival, disease-free survival, and the effect of androgen receptor expression on survival and its relationship with prognostic factors in triple-negative breast cancer. Materials and Methods: 75 patients were included in this study, diagnosed and followed at the outpatient clinic of the Medical Oncology Division of the Department of Internal Medicine, Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, between 2010-2018. The pathology results of these patients diagnosed with triple negative breast cancer were analyzed. Overall and disease-free survival, androgen receptor expression and positivity, and clinical and pathological prognostic factors were analysed in all cases included in the study. Findings: All cases were female and over 18 years old. The mean age was 52,83 ± 13,2 (minimum 32 and maximum 84). The median body mass index was 26. While there was no family history in 80% of the cases, it was present in 13.3%. The width of the largest tumour was 10 cm, and the smallest one was 0,1 cm, with a median width of 2,8. While lymph node metastases were found in %43 of the cases, %57 of the cases were not. The one-year survival was %97,3 and three years of survival was %76. The overall and disease-free survival was statistically significant and longer for all who had no lymph node metastases detected at the time of diagnosis. While %41,3 cases were androgen receptor-positive, %58,7 of them were androgen receptor-negative. Overall survival and disease-free survival were longer in the androgen-positive group than in the negative group. However, no statistically significant difference was found between two groups (p=0,997, p=0,9). %41,3 of the androgen-positive cases developed metastases during the follow-up. The bone metastases were higher in the androgen-positive group compared with the androgen-negative group (p=0,039). All 5 cases diagnosed with invasive lobular carcinoma were in the androgen-positive group. A statistically significant difference was found between androgen-positive and androgen-negative groups considering histological groups. Overall survival and disease-free survival were longer for androgen receptor-positive patients with no lymph node metastases at the time of diagnosis, respectively, p= 0.038 and p=0,0076. Results: In this study, we found that the positivity of the androgen receptor positively affects overall and disease-free survival. By adding the androgen receptors into the routine histopathological evaluation, like estrogen and progesterone receptors, it is thought that treatments targeting the androgen receptor may be promising in the targeted therapy group, which is lacking in the triple-negative breast cancer group.