Bronşektazi tanısı alan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with bronchiectasis
  1. Tez No: 330003
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ PEKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Gelişmekte olan ülkelerde bronşektazi çocukluk çağının halen en sık morbiditenedenidir. Bu hastaların izlemi konusunda sıkıntılar vardır ve uzun dönem sonuçlarla ilgiliçalışmalar yetersizdir. Bu retrospektif çalışmanın amacı; bronşektazinin genel özelliklerini,altta yatan etyolojik faktörleri ve tedavisini tanımlamaktır.Metod: Bu çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeMayıs 2012-Eylül 2012 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bronşektazi tanılı 100 çocuk hastaçalışmaya alınmıştır. Hasta kayıtlarından genel özellikleri ve altta yatan nedenlerkaydedilmiştir.Bulgular: Hastaların tanı anındaki ortalama yaşları 9,81 ±4,40 olup, ortalama izlem süreleri2,13±1,18 yıl idi. Hastaların %42'si kız, %58'i erkek idi. %46 oranında anne-baba akrabalığıve %17 oranında ailede benzer hastalık öyküsü mevcuttu. Kronik öksürük hastalarda en sıkgörülen başvuru semptomuydu. Hastaların %71'inde altta yatan neden saptanmıştı vebunlardan da en sık görüleni %23 ile enfeksiyonlar ve %22 ile immün yetmezliklerdi. Bunu%13 ile primer silier diskinezi izlemekteydi. Balgam kültürlerinde en sık izole edilenmikroorganizma Pseudomonas aeruginosa idi. Tutulan lobların oranları şu şekildeydi; sol alt%62, sağ alt %40, sağ orta %39, lingula %33, sağ üst %20, sol üst %20 idi. Yoğun medikaltedaviye rağmen hastaların %18'ine cerrahi tedavi uygulanmıştı. Uygulanan cerrahi işlem 11hastada unilateral lobektomi, 5 hastada bilateral lobektomi ve 2 hastada da sol pnömonektomiidi. Hastaların inhaler tedavi dışında tedaviye uyumlarının iyi olmadığı ve tedaviye rağmenpersantilleri ve VKİ'lerinde düzelme olmadığı görüldü.Sonuç: Bölümümüzde bronşektazi tanısıyla takipli hastalarımızda immün yetmezlikler vediğer intrinsik anormallikler etyolojide önde gelen nedenlerdi. Kronik pürülan respiratuarsekresyonlar ve persistan raller çocuklarda bronşektazi ihtimalini artırmaktadır ve busemptomlar bronşektaziyi akla getirmelidir. Birinci basamak hekimleri kronik öksürüklegelen hastalarda bronşektazi açısından uyanık olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background: Bronchiectasis in childhood is still one of the most common causes ofchildhood morbidity in developing countries. The management of these patients remainsproblematic, and there are few studies of long-term outcome.Aim:The aim of this retrospective study was to define the general characteristics, underlyingcausative factors and treatment of bronchiectasis patients.Methods: The study was performed between May 2012 and September 2012 in NecmettinErbakan University Medical Faculty of Meram. One hundred consecutive children, diagnosedwith bronchiectasis were included in the study. General characteristics and underlying causeswere recorded from the medical records.Results: Mean age of the patients was 9,81 ±4,40 years at diagnosis, and patients had beenfollowed 2,13±1,18 years on average. Males made up 58% and females 42% of the patients.In 46%, parents of the patients were relatives. At least one other family member had beendiagnosed with similar disease in 17% of the patients. Chronic cough was the most commonsymptom. In 71% of the patients, an underlying etiology was identified, postinfectiousbronchiectasis was the most common (23%), followed by immundeficiencies (22%) andprimary ciliary dyskinesia (13%). Pseudomonas aeruginosa was the most frequently isolatedorganism. The percentages of affected lobes were as follows: left lower lobe, 62%; rightlower lobe, 40%; middle lobe, 39%; lingula, 33%; right upper lobe, 20%; and left upper lobe,20%. In spite of intensive medical treatment, 18% of the patients required surgery. Thesurgical intervention was unilateral lobectomy in 11, bilateral lobectomy in 5 and leftpnomonectomy in 2 of the patients. Compliance with treatment among the patients was nothigh except inhaler steroids. In spite of medical treatment there was no improvement inweight and height percentiles and VKİ of the patients.Conclusion: Immunodeficiency and other intrinsic abnormalities account for the majority ofcases of bronchiectasis seen in the current authors? units. Chronic productive purulentrespiratory secretions and persistent crackles should raise the possibility of bronchiectasis inchildren and these symptoms should recognize bronhiectasis to pediatricans.