Hipotermi sugammadeksin etkinliğini değiştirir mi deneysel çalışma
Does hypothermia alter the effectiveness of sugammadex an experimental study
- Tez No: 330028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVAL BOZTUĞ UZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Vücut ısısının 35°C'nin altına düşmesi olarak tanımlanan hipotermi, ısı yapımı ve kaybı arasındaki dengenin bozulmasından kaynaklanır. Spontan olarak gelişebildiği gibi, bazen terapötik olarak da oluşturulur.Hipotermi, pek çok organ ve sistemi etkilemektedir. Hipotermik şartlarda, karaciğer ve börek kan akımındaki azalmaya bağlı olarak, ilaçların enzimatik yıkılımı ve vücuttan atılımı yavaşlar. Bu durum, pek çok ilacın etkisinde uzamaya neden olmaktadır.Yakın zamanda kullanıma giren sugammadeks, steroid yapılı kas gevşeticilerin etkilerini antagonize etmek amacıyla kullanılan ve güvenli yan etki profili nedeniyle neostigmine karşı iyi bir alternatif olan bir moleküldür.Hipoterminin, sugammadeks üzerindeki etkisini değerlendiren bu çalışmada, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Laboratuarında üretilmiş, 300-400 gr ağırlığında, 40 adet Wistar-Albino cinsi dişi rat ile kullanıldı. Eşit sayıda hayvan içeren gruplardan ilkine blanket ile hipotermi uygulanırken, diğer gruptaki hayvanlar normotermik şartlarda tutuldu.Tüm hayvanlara, 1,2 mg/kg dozunda roküronyumla NM blokaj uygulandı. PTC=2 olduğu anda 4 mg/kg sugammadeks verildi.İki grup karşılaştırıldığında; hipotermik grupta sugammadeks uygulama zamanı, TOF=0, TOF=4, TOF>%75 ve PTC=2 olma zamanları, anlamlı olarak artmış bulundu.Bu çalışmanın sonunda, hipotermik şartlarda sugammadeks etkisinin uzadığı belirlendi. Etki süresindeki bu uzama, renal kan akımındaki azalmaya bağlı olarak ilaç atılımdaki azalmanın bir sonucu olabileceği gibi, Ach reseptöründen ayrılan roküronyuma kompleks yapmasındaki gecikmeden de kaynaklanıyor olabilir
Özet (Çeviri)
Hypothermia, described as body tempature below 35°C, is caused because of the imbalance of the production and loss of heat. It can occur spontaneously as well as constituted therapeuticly.Hypothermia effects many organs and systems. In hypotermic conditions, due to decrease of hepatic and renal blood flow, enzymatic biotransformation and excretion of drugs delay. Thus, duration of action enhance in many drugs.Sugammadex is a novel compound which designed as an antagonist of steroidal neuromuscular bloker agents, and an alternative to neostigmine for the safety advers effect profile.This study was planned to evaluate the effect of hypothermia on sugammadex and was performed by 40 female Wistar-Albino rats, weightining 300-400 gr, provided from Akdeniz University Faculty of Medicine Laboratory of Experimantal Animals. Animals were divided into two groups. Hypotermia was achived by using blanket in the first group. The second group was normothermic.NM blokage was performed by 1,2 mg/kg rocuronium in all animals. Sugammadex in 4 mg/kg doses was given when the PTC=2.In comparison to normothermic group, in hypothermic group, the time for sugammadex, TOF=0, TOF=4, TOF>75% and PTC=2 were significantly higher.In conclusion; the effect of sugammadex was enhanced in hypothermia. It could be a result of decrease in renal blood flow as a decline in excretion of drug, besides the delay of forming complex with rocuronium.