Kuzularda neonatal hipotermi ve hipoglisemi kompleksi üzerine araştırmalar
İnvestigation of neonatal hypothermia and hypoglisemia complex in lambs
- Tez No: 437459
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, kuzuların yaşamlarının ilk 3 günlük döneminde (özellikle ilk 5-12 saatlik döneminde) şekillenen hipotermi ve hipoglisemi kompleksinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma materyalini 20 baş sağlıklı , 20 baş hafif hipotermili ve 10 baş şiddetli hipotermili kuzular oluşturmuştur. Çalışmaya alınan tüm hayvanların genel klinik muayeneleri (kalp ve solunum sayısı ile vücut sıcaklığı) yapıldıktan sonra V. jugularis'ten usulüne uygun olarak kan örnekleri alınarak serumları ayrılmıştır. Kan glikoz düzeyi tam kanda glikometre ile total protein ve albumin tayinleri ise serumda refraktometre ile tayin edilmiştir. Tüm istatistiksel analizler SPSS MS Windows Release (Versiyon 22) bilgisayar programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Vücut sıcaklığı, solunum ve kalp frekanslarının ortalama değerlerinin sırasıyla sağlıklı kuzularda 39.36±0.22°C, 55.00±5.79 ad/dk ve 146.90±9.37 ad/dk; hafif hipotermili kuzularda 37.66±0.48°C, 34.90±5.49 ad/dk ve 72.40±10.15 ad/dk ve şiddetli hipotermili kuzularda 36.49±0.34 °C, 20.00±4.52 ad/dk ve 51.00±4.35 ad/dk olduğu belirlenmiştir. Kan glikoz, albümin ve total protein ortalama değerlerinin sırasıyla sağlıklı kuzularda 103.20±30.07 mg/dL, 3.22±0.38 g/dL ve 6.18±1.17 g/dL; hafif hipotermili kuzularda 55.25±13.29 mg/dL, 3.02±0.36 g/dL ve 4.91±1.11 g/dL ve şiddetli hipotermili kuzularda 20.20±4.83 mg/dL, 2.53±0.42 g/dL ve 3.90±0.55 g/dL olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to ivestigate complex of hypotermia and hypoglisemia formed especially in the first 3 days (especially 5-12 hours) of lifespan in lambs. Twenty healthy, twenty mild hipotermy, ten severe hypotermy lambs were used as study material. After clinicinal examination of lambs (heart and respiratory rate, body temperature), blood samples were taken duly from V. jugularis and serums were separated. Blood glucose level was determined by glucometer from whole blood samples whereas total protein and albumine were determined by refractometer. All statical analysis evaluated by SPSS software (MS Windows Release, version 22). It was determined that, the mean values of body temperature, respiration and heart frequencies are, respectively; in healty lambs 39.36±0.22oC, 55±5.79 pcs/min and 146.9±9.37 pcs/min; in patient lambs with mild hypothermia 37.66±0.48oC, 34.90±5.48 pcs/min and 72.40±10.15 pcs/min and in patient lambs with severe hypothermia 36.49±0.34oC, 20.00±4.52 pcs/min and 51.00±4.35 pcs/min. It was detected that the mean values of glucose, albumin and total protein of blood are respectively; in healty lambs 103.20±30.07 mg/dL, 3.22±0.38 and 6.18±1.17; in patient lambs with mild hypothermia 55.25±13.29 mg/dL, 3.02±0.36 g/dL and 4.91±1.11 g/dL and in patient lambs with severe hypothermia 20.20±4.83 mg/dL, 2.53±0.42 g/dL ve 3.90±0.55 g/dL.